| David122 a întrebat:

Am si eu o problema relativ grava, mai ales estetic in zona inghinala.
Sunt baiat, am 21 de ani si am contactat virusul papiloma sau ceva de genul, probabil pe cale sexuala cu vreo 4-5 luni in urma.
Totul a inceput prin luna mai cand am observat in zona inghinala un punctulet mic si rosu care parea a fi un cos caruia nu i-am dat importanta si un neg foarte mic pe scrot undeva spre terminatia lui aproape de acea zona mediana dintre scrot si anus caruia din nou nu i am acordat importanta. Cand am vazut ca au trecut cateva zile si nu s-a modificat am incercat sa l storc si am observat ca nu e cos. L am lasat asa si intr-un interval relativ scurt de timp a evoluat si a inceput sa devina ca o alunita, iar legat de acel neg de pe scrot am incercat sa l tai cu bigul, ceea ce n am reusit, iar apoi am incercat sa l rup, din nou fara rezultat, pentru ca ma incomodata cand ma radeam cu bigul. Am reusit doar sa l "jumulesc" putin si l-am lasat asa, dandu-mă batut. Timpul a trecut iar acel neg a evoluat l modul ca din ceva mic a evoluat, a inflorit, nici nu stiu sa descriu corect procesul si s-a raspandit usor, usor cam in toata zona inghinala in prezent, chiar si pe corpul penisului si chiar aproape de gland e unul, eu avand penisul circumcis. Si sunt destui si la baza penisului. Am vrut sa merg la dermatolog inca de la inceputul problemei, doar ca eram in alta tara pe vapor si nu am avut aceasta facilitate. Am ajuns la dermatolog abia dupa aproape 3 luni dupa ce am observat dilema, si mi-a spus ca nu mi poate cauteriza acei negi/papiloame pentru ca sunt mult prea multe si o sa mi blestem zilele, si pe ale dansei de asemenea laughing. Mi-a dat trament cu veregen (o crema foarte scumpa care a costat cam 240 de lei) si care s-a dovedit a fi o apa de ploaie, ba chiar acei negi continua sa se inmulteasca si sa creasca. Am fost recent la medicul de familie, mi am expus problema, mi -a dat niste medicamente homeopate pe cale orala si mi-a recomandat sa ma dau cu tinctura de rostopasca in zona cu probleme, dar din nou, mi se pare ca nu da randament nici asta.
Exista vreo sansa ca acea solutie Condyline sa fie eficienta?
Stie cineva vreo alta cale de tratare? Va rog si va multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Buna,

Cu parere de rau iti spun ca ai luat o tulpina de HPV. Este important sa mergi la doctor, la altul care este competent si specializat pe astfel de infectii. Totodata, este la fel de important sa afli ce tulpina ai pentru a primi tratamentul adecvat.

Cat despre homeopate, momentan lasa-le si fugi la doctor. Sunt tulpini de HPV care dau in cancer, deci nu e de joaca. Nu spun ca ai tu una din ele, ci doar ca trebuie sa te prezinti de urgenta la un doctor bun.Cauta pe internet si nu taragana lucrurile. Nu e in favoarea ta.

Sanatate!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tai-o la medic. Te-a mancat in pen.is sa-l tai, rupi etc. Deja s-a extins. Mi-e teama sa nu iti faca circumcizie si la radacina lui.

| Andreeush a răspuns:

Du-te cât mai repede la un alt medic specialist.

| Donsavas a răspuns:

Mergi la un dermatolog si nu astepta sa primesti răspunsuri de aici!

| alina2k18 a răspuns:

Mergi la alt medic, se face o mica anestezie locala daca esti super sensibil si se cauterizeaza tot, e o procedura relativ simpla pentru orice dermatolog.
Probabil nu prea avea chef doamna doctor de asa ceva sau nu e fan laughing
Intereseaza-te si de laser pentru a scapa de ele.