| anonim_4396 a întrebat:

Negii de pe piele sunt cauzati de virusul papiloma? Acest virus este canceros?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Negii nu inseamna neaparat un virus. Asa e organismul fiecaruia care le produce. Poate sa fie de la soare temperatura mare

| dannyel86 a răspuns:

Sunt mai multe tipuri de virus de acest gen. Nu toate sunt cancerigene.
"Aproximativ 130 de tipuri de HPV au fost identificate. Unele tipuri de HPV pot cauza negi, dar aceste tipuri nu pot cauza cancer. Alte tipuri pot cauza cancer, dar aceste tipuri nu pot cauza negi. Alte tipuri nu produc simptome și sunt nevătămătoare. Majoritatea oamenilor infectați cu HPV nu știu că sunt infectați."

| alina2k18 a răspuns:

Da,sunt produsi de acel virus. Negii nu sunt maligni.