| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, are ceva daca sunt racit si am facut un dus fierbinte? In casa e cald, dar dupa ce am iesit m-am 'congelat' laughing stiu ca asa e normal dupa ce iesi de la dus dar na..intreb si eu.mi s-a dezfundat si nasullaughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa dusul fierbinte este indicat sa intrii direct sub patura/ plapuma, nu sa umblii prin casa, in nici un caz! Daca nu ai facut asta, atunci dusul fierbinte este inutil la raceala.
Odata intrat sub plapuma, incepi sa transpiri si trebuie sa te schimbi de fiecare data. Bineinteles ca trebuie sa te si hidratezi cu ceai cald!

| ionelaSong3 a răspuns:

Nu n-are nimic, dimpotriva isi face mai bine!

| Petrus_Emanuel-Mihai_1988 a răspuns:

Sfatul meu e sa nu iesi afara din dusu fierbinte ca treci de la o temperatura innalata la una joasa brusca acasta se numeste soc termic temperatura normala e de 37, 5 grade iar de sub dus ai vre 37, 9 sau 38, 2 si riscul e sa faci pneomonie adica raceala la plamani de la 38.2 scade la 35, 9 si pot chiar sa si mori ca de multe ori o pneomonie nu da simptome de nici o natura medicala, mai bine bea un ceai fierbinte si stai in pat

| alexalupoaei a răspuns:

Nu are nimic dar ar fi indicat sa nu iesi la aer rece dupa dus, sa faci chiar o inhaltie cu ceai de musetel iei un paracetamol si direct sub plapuma in pat. vei transpira mult dar a doua zi te vei simti mai bine. multa sanatate