| anonim_4396 a întrebat:

Cum scap de congestia nazala? Am fost racit acum aproape 2 sapt, acum nu mai am nimic dar nasul imi curge intruna..beau teraflu, am facut dus fierbinte ca sa ma desfund pe moment, dar revine..mai ales seara cand ma pun sa dorm tot imi vine sa inghit ceva dar nu stiu ce e..idei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Scapi in 2-3 zile daca faci 2-3 inhalatii de abur cu ulei de eucalipt.
Fierbi intr-o oala mica 1 litru de apa si cand da in clocot opresti focul si pui in apa fiarba 5-6 picaturi de ulei de eucalipt.
Iti pui un prosop pe cap si pui fata deasupra craticioarei sa poti inhala aburii cu eucalipt. faci asta cateva minute, pana aburii ramana fara uleiul volatil.
Repeti procedura de 2-3 ori pe zi si in 2-3 zile esti ca nou-nout.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Incearca sa mananci bomboane mentolate, sau ceva solutii de la farmacie sa desfunzi nasul.

| ziftode a răspuns:

Vibrocil duo

si nu te lua dupa DonaAlba, are foarte prostul obicei sa bata campii:
https://www.tpu.ro/......-vazut-pe/

| AlexSalling a răspuns:

Nu bea Teraflu, bea ceai cald la greu, orice tip (nu de slabit). Vei vedea ca te faci bine. Si eu am fost racit toata iarna, zero zapada dar super frig. Ceai cald, asta-i remediul.