| AndaGeorgiana a întrebat:

As dori sa stiu cate calorii trebuie sa consume zilnic o adolescenta de 16 ani pentru a se mentine, in cazul in care nu este activa? Dar in situatia in care merge zilnic cu bicicleta in jur de 30 de km?
Multumesc anticipat happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| ElenaMaria1979 a răspuns:

La intrebarile ce le ai, cel mai bine cauti raspuns la un nutritionist, el va stii exact ce ai nevoie sa consumi, avand in vedere ca esti in crestere!
Multa sanatate si bafta! happy

| MotanulFelix a răspuns:

Un adolescent pentru ca inca este in crestere poate consuma orice aliment in cantitati normale - daca nu abuzeaza si nu mananca junk-food NU se ingrasa. Este important sa consumi alimente bogate in fibre - NU cartofi prajiti, prajeli, paine alba si dulciuri cu mult zahar si faina alba, sucuri acidulate sau cu indulcitori.