| vlad_2771 a întrebat:

Cate calorii trebuie sa consume un copil de 13 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Depinde de la un organism la altul, ideal este să ai un program fix de mese și să mânânci atât cât este nevoie. Să nu faci exces!

| Empathizer a răspuns:

Depinde de activitatea lui fizica. Daca e un tip sedentar, mai putine (vreo 2500/zi), daca e un tip sportiv, mai multe.
Si nu numai numarul caloriilor consumate e important, ci si calitatea alimentelor si bauturilor din care le obtine. Fiindca necesarul zilnic de calorii il poti obtine si dintr-o sticla de Coca-Cola de 2, 5 litri, dar absenta proteinelor si lipidelor esentiale ar fi un dezastru pentru muschii si creierul tau!

| vlad_2771 explică (pentru Empathizer):

Nu sunt sedentar, invat foarte mult, la 2 h dupa fiecare masa fac 30 min abdomene flotari si exercitii cu ganterele deci cam cate ar trebui sa consum?

| Empathizer a răspuns (pentru vlad_2771):

3500-4000, cu aproximatie. Dar ai grija din ce alimente le obtii! Si lasa ganterele (exercitiile cu greutati in general) pana pe la 16 ani. Alearga, practica un sport ce presupune alergare (fotbal, handbal, baschet, tenis etc.), e mai potrivit pentru varsta ta si cresterea in inaltime.

| NuMaContrazice a răspuns:

Nu prea multe, in nici un caz 4000 cum spunea cineva mai sus, tu ai nevoie de 2000-3000 maxim! Tu ai grija sa mananci sanatos si daca vezi ca nu te ingrasi totul este bine, depinde si de organism. Nu mai fa exercitii cu gantere pentru ca o sa iti strice organismul de la varsta asta, eu la 13 ani faceam flotari si tractiuni si am crescut normal, dar ganterele au efecte mai puternice, mai lasa-le pana la 15-16 ani.Intra pe calculatorul de calorii.com si caluculeaza pentru ca depinde de mai multi factori (inaltime, greutate, activitate fizica,.) Funda?

| pci27 a răspuns:

Http://www.mamicamea.ro/......centi.html Găsești aici informații referitoare la alimentația adolescenților și nu numai.

| 2002Cori2002 a răspuns:

Foarte putine. Mai ales daca faci sport.