| Maria2008op a întrebat:

Buna seara, As vrea sa stiu daca ma va ajuta postul cu apa sa slabesc vreau sa tin timp de 2 saptamani 3 zile de post cu apa as putea slabi 3 kg pe saptamana prin post eu am inceput pe fiecare saptamana cate o zi tot asa timp de 2 saptamani am facut asa dar acum vreau sa tin 3 zile pe saptamana.Stiu ca nu este foarte sanatos dar vreau sa imi spuneti cei care ati tinut cat ati slabit si cat ati tinut

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Tu esti cea care ai un target de slabit in timp scurt!
ti-am mai explicat suntem diferiti, eu pot slabi 2 kg intr-o zi daca ma infometez dar nu inseamna ca as face ceva corect!, altii nu pot slabi tot atata ca mine in timp scurt, eu nu pot pune masa musculara de mare calitate pe mine fara sacrificii, altii pot mult mai usor etc
fiecare este cumva diferit!
eu zic sa incetezi in a iti mai impune termeni limita, de genul vreau in 2 saptamani sa slabesc 'atat', incearca sa slabesti si gata, cand nu vei reusi poti incerca prin metoda cea mai corecta sport si calorii putine, deficit caloric...
cea cu postul cu apa am mai zis nu este pentru toata lumea! este pentru cei care pot sa duca asta si mai ales pentru cei care sunt sanatosi in stare perfecta, daca un bolnav de diabet ar tine acest post? dar o persoana cu cancer si si-ar neglija si medicamentatia...stiu cazul de la tv al unei doamne care s-a tratat de pe net, cu suplimente, posturi si alte diete "minune" si nu a luat tratamentul pentru cancer descris de medici, si a ajuns in spital in stare grava
deci si slabitul ar trebui sa se faca tot cu ajutorul unui medic specialist si in functie de organismul tau, personalizat, daca tot cauti diete de astea promovate pe net, afla faptul ca ceea ce functioneaza la x pe y il poate "avaria" gravwinking
sigur ca poti slabi, dar fa-o corect!

| Violleta2022 a răspuns:

Iar ai revenit cu intrebarile astea inutile?
Evita sa mai mananci mii de calroii cum spui ca faci, daca vrei sa slabesti!

| Violleta2022 a răspuns:

Imposibil sa slabesti 3 kg daca nu mananci 3 zile!

| dullcat a răspuns:

Buna.Postul are o cu totul alta insemnatate, nu e pentru slabit urgent sau orice incerci tu sa faci de luni bune, din pacate pentru tine si pentru sanatatea ta. Daca intr-adevar este atat de important pentru tine poate ar fi mai intelept sa iei legatura cu un nutritionist si astfel in mod sigur vei iesi mai castigata decat daca tot revii aici periodic intreband despre diverse metode de slabit. Bafta.

| RoCkKiD a răspuns:

Depinde ce greutate ai, daca un om de 150 de kg nu manaca 3 zile, slabeste mai mult decat unul de 80.

Atat timp cat nu esti extrem de mare, si nu ai probleme de sanatate sau sa fii in crestere, poti sa te astepti la apropae 1 kg slabit pe saptamana, daca nu manaci 3 zile.

| norisorulpufos a răspuns:

Este sanatos daca trecerea de la mancare la post este foarte lenta.
Si daca nu esti in crestere, atunci ai nevoie de nutrienti si iti faci rau.
Cand postesti cu apa corpul vede ca nu-i dai hrana si incetineste metabolismul.
Poti slabi daca mesteci timp indelungat mancarea si ai in fiecare zi evidenta la tot ce ai mancat.