| 95Cosmin a întrebat:

*DAU FUNDA* Direct la subiect:Vreau sa slabesc dar nu am o dieta adegvata, nu mananc porcarii de la fastfood, cipsuri sau ceva de genu dar am o problema, am o obsesie la dulciuri, adica manac cam 2-3 batoane de ciocolata / zi.Merg la sala de ~~1 luna si ceva(in care am facut ceva progrese)Antrenament fac 6 zile pe saptamana unde ma joc cu greutatile timp de ~~1hjumate - 2 si fug pe banda 20-30 minute in fiecare zi timp de 5 zile(pentru ca in una din zile fac picioare si nu mai pot fugi). Momentan am 84kg.As vrea sa stiu cat as putea slabi in 2 luni sa zicem, tinand cont de faptul ca mai adaug si masa musculara in astea 2 luni.
Am uitat... apa ajuta la ceva si la slabit sau doar elimina toxinele din corp si il hidrateaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu consumi produse fast-food,mezeluri,chips-uri, sucuri si alte produse din comert(care sunt si nesanatoase si bogate in kcal), este bine.Incearca,de asemenea,sa nu consumi in cantitati mari nuci,alune,fistic,seminte sau migdale(nu sunt nesanatoase,din contra,dar sunt foarte bogate in kcal).De asemenea,renunta la dulciuri.Le poti inlocui cu fructe, fructe si/sau cereale integrale cu iaurt. Poti adauga si putina miere sau putin zahar.
In mod normal, ai putea slabi in 2 luni chiar si 10 kg, fara sa apara diferite probleme(5 kg pe luna e destul de ok,mai mult depinde mijloacele prin care s-a slabit,iar in cazul tau sunt corecte).In schimb, avand in vedere ca vei pune si masa musculara, cred ca in jur de 7-poate chiar 8 kg.Cat despre apa,ea elimina toxinele din corp si-l hidrateaza,de aceea este foarte importanta chiar daca nu vrei sa slabesti,dar este un aliat de incredere si in astfel de cazuri.Ea ajuta, dar NU ea este cea care slabeste(are o contributie destul de mica). Prin consumul de apa se dizolva sucul gastric si astfel mancarea se va digera mai greu, deci senzatia de satietate va intarzia sa apara.Consumata inainte de masa(cam un pahar de marime medie sau chiar mare),va reduce pofta de mancare, iar consumata si dupa masa, va mentine si mai mult senzatia de satietate.Succes.

8 răspunsuri:
| alexandraalis a răspuns:

Sa nu mananci dupa ora 18:00, decat ceva usor: mar, iaurt, salata de varza, eu beau un ceai de slabit ce contine menta, senna, papadie, ceai verde, hibiscus o cana pe zi, dimineata la ora 10, se bea inainte de ora 18:00, foarte de eficient si mananc si dulciuri si beau suc acidulat si totusi am slabit (dar am redus cantitatea de suc si dulciuri) si beau 2-3 litri de apa plata, pe zi, sport mai putin pentru ca nu am timp.
ai sa slabesti mai repede tu pentru ca faci si sport
succes

| gigel68 a răspuns:

Daca vrei facem schimb de mame/case. eu ma mut la tine, tu la mine si ai sa slabesti garantat.

| gigel68 a răspuns:

@95Cosmin, atat timp cat ai 84kg, inseamna ca mama ta face mancare si iti da si tie... la mine e invers.

| 95Cosmin explică:

De ce crezi asta? laughing

| 95Cosmin explică:

Gigel68 care e diferenta intre mama ta si a mea?
iussty mersi de ajutor...mai vad ce raspunsuri vin si dau dupa fundahappy

| 95Cosmin explică:

@Gigel86 nu mananc mult, de 2 ori pe zi dimineata si la amiaza, si incerc sa mananc o mancare bogata in proteine si vitamine cum ar fi pieptu de pui, cartofi, orez, mai rar o supa.

| iussty a răspuns:

Eu cred ca nu trebuie sa te infometezi... poti manca orice in portii mici la orele potrivite mic dejun dejun si cina,si deserturi un mar ceva fructe, si sa faci sport sa alergi, daca stai in loc si mananci normal ca se depune big grin deci poti manca absolut orice dar cate putin de ex.o farfurie de ciorba o poti manca lejer pentru ca e lichid. painea o mai reduci la o felie 2 la masa:*

| iussty a răspuns:

Aa poti manca si dulciuri dar nu cate o ciocolata deodata ...trebuie sa te limitezi...2 patratele sa iti alunge pofta asta daca vrei sa slabesti daca nu succesc in continuare big grin