| Maria2008op a întrebat:

Buna seara, Am ajuns la 46 de kg as vrea sa mai slabesc 5 kg si as vrea sa tin un post doar cu apa timp de 7 zile am mai tinut unul de 3 zile si m-am simtit chiar foarte bine si am slabit 3 kg atunci. Credeti ca voi putea slabi 5 kg intr o saptamana fara mancarea având greutatea de 46 de kg? Vreau sa ma opresc din a slabi dupa acest post

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ce varsta si ce inaltime ai?

| Simpatic a răspuns:

La tine este o problema de natura cronica faza asta cu slabitul intr-u timp scurt, care este graba te intreb?
foarte bine ca ai putut sa tii post de acesta cu apa dar nu fa din el o obisnuinta, omul trebuie sa si manance! avem nevoie de proteine, de vitamine, de carbohidrati etc nu traim doar cu apa!
ti-am spus si cu alte ocazii ca slabitul facut pe modul rapid ...se poate intoarce in defavoarea ta, sunt fost sportiv amator dar cred ca i-am plictisit pe ceilalti cu asta, pot si am putut sa slabesc usor 2-3 kg pe saptamana, cand ma infometam imediat puneam in timp scurt inapoi nu doar ce dadeam usor jos dar si luam catev kg in plus, de ce? organismul a vedea asta ca pe o "lezare"
scuza-ma ca iti zic, dar de peste 1 an de zile ai inttrebari numai referitoare la kg si slabitul brusc!
ai fost la un medic? te-ai apucat de vreun sport? ai primit de la un nutritionist vreodata o dieta personalizata?
atunci ce faci? iei la rand retetele de pe net "miraculoase"
nu ai zis niciodata ce inaltime ai ca sa stim acele 46 de kg la ce anume le raporta
si eu am +80 de kg, dar ghici ce inaltime happy
eu nu vreau sa slabescwinking

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai obosit sa tot repeti intrebarea asta de zeci si sute de ori, pe acest forum?

Vad bine ca te doare-n fund de raspunsurile noastre, odata ce le ignori cu nesimtire, preferand sa mai pui intrebarea de inca 10 ori, poate slabesti de la scrisul pe forum, ca de la bagat in gura sau facut sport, nu ai chef.

https://www.tpu.ro/utilizator/abgzud/intrebari/

| StoicAnalysis a răspuns:

Sa pui rudele sa posteze pe TPU cand iti face praznicul. Cu ocazia asta mancam si noi o coliva.

| ioana748 a răspuns:

Ai sa te oprești din slabit si in doua luni vei pune dublu inapoi.
La un moment dat organismul va refuza sa mai elimine energie, caci va crede ca are nevoie de rezerve si astfel metabolismul isi va face propriul program si catabolismul va fi superincetinit.
Stiu din proprie experiență ca acum nu conteaza aceste informații, insa poate la un moment dat incerci sa intelegi despre organismul tau.
Pe langa corp avem si un creier care are nevoie de anumite elemente din hrana.
Deja mi se pare ca s-a ajuns prea departe cu nebunia asta a corpurilor fara suflet, nu vreau sa spun de creier caci nu este cazul. Nu vreau sa fiu rautacioasa cu tine, din contra.
Data viitoare cand te ingrasi, sa lasi putin organismul la mana lui ca stie el mai bine.
Si bineînțeles sa mananci orice dar cu ponderatie.
Sanatate si viața frumoasă in continuare.happy

| missunderstoodx a răspuns:

Buna, ce inaltime ai la 46 kg?

| Elena1609 a răspuns (pentru missunderstoodx):

1.50 cm

| missunderstoodx a răspuns (pentru Elena1609):

Ai un bmi de 20.4, care e un bmi normal, plus ca vad ca ai 2008 in username ce indica varsta de 16 ani. corpul tau nu are resursele necesare pentru post negru o saptamana, se recomanda pentru persoanele obeze sau foarte grase deoarece corpul lor are resurse si poate suporta infometarea, ba chiar ei se simt mai vii si mai cu chef de viata. daca nu ti place ceva la corpul tau este normal, mai bine ai investi energia asta in sala sau in ceva constructiv si sanatos cum ar fi sportul. spor!

| Teajut123SMR1 a răspuns:

Go for it sarak sau rege