| XxBlueRosexX a întrebat:

Buna seara...astazi dupa masa mi-a venit ciclul, problema e ca am dureri groaznice nici cu pasile pentru dureri menstuale nu mai trec...ce pot face pentru ca nu mai rezist chiar am ajuns sa plang de durere, nu mai pot si la mine durerile tin cam 4 zile. HELP crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Cumpara-ti supozitoare de diclofenac si vei vedea ca iti va trece durerea

| VadTot a răspuns:

De Ginecolog ai auzit? L ai vizitat vreodata? Poate ar fi timpul sa faceti cunostiinta in caz ca nu va cunoasteti

| XxBlueRosexX explică (pentru VadTot):

Da am auzit de ginecolog si stiu ce este.

| VadTot a răspuns (pentru XxBlueRosexX):

Dar sunt sigur ca nu ai fost niciodata.de aceea iti recomand sa te obisnuiesti sa mergi macar odata pe an!

| XxBlueRosexX explică (pentru VadTot):

Am fost in mai anul acesta pentru ca am avut o hemoragie...eram pe stop si am racit si ab trebuit sa merg de urgenta.

| VadTot a răspuns (pentru XxBlueRosexX):

Offf Scuza ma..nu vreau sa te fac sa te simti aiurea.totodata nu te sfatuiesc sa ei medicamente dupa dupa cum te sfatuiesc toti de pe aici ok..incearca sa ei acele medicamente care au efect ..care le ai mai luat..altceva ce sa ti mai spun. grija mare!

| VadTot a răspuns:

Buna Ce Faci? cum te mai simti?

| XxBlueRosexX explică (pentru VadTot):

Buna...mai bine

| Dvxy97rulov a răspuns:

Flamexin. E un praf si il pui in jumatate de pahar cu apa. Mie imi trece in maxim 5 minute. happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Încearcă să foloseşti Ibuprofen 600.

Alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......noree_1056

http://www.csid.ro/health/dismenoreea-cauze-diagnostic-tratament-3869366/

Şi mergi la GINECOLOG pentru un control de specialitate, pot fi unele afecţiuni care generează această dismenoree.

| michelia a răspuns:

Am sa incep cu finalul: nu e normal ca durerile sa tina mai mult de o zi si nici sa fie asa de intense. Trebuie sa mergi neaparat la medic dupa perioada asta.Medicul o sa-ti dea antispastice sau antiinflamatoare.
Pe moment ce poti face:
- algocalmin sau parasinus
- pui ceva cald pe burta( macar o sticla cu apa calda daca nu ai o perna electrica)
- stai pe o parte cu genunchii stransi la piept
- sa nu folosesti decat absorbante externe
Bafta!

| drhotzu a răspuns (pentru michelia):

Parasinus? laughing))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

| drhotzu a răspuns (pentru michelia):

Pai poti incerca ceva mai tare: aulinwinking sau arcoxia

| michelia a răspuns (pentru drhotzu):

Da, eu folosesc parasinus si la mine are efect. In afara de amuzament insa, cred ca trebuia sa te focalizezi pentru raspunsul catre LadyRasha ( inexistent) si nu sa-mi faci mie recomandari de medicatie.

| drhotzu a răspuns (pentru michelia):

Daca observi in acelasi timp am raspuns si pentru persoana in cauza...
dar totusi am o intrebare: pentru raceala ce iei? antiinflamatorii?

| CLAUDIUBRETT a răspuns:

Prietena mea care avea probleme de genul asta lua preventiv cu cateva zile inaintea perioadei sensibile cate o ceasca de ceai-infuzie-de galbenele inainte de fiecare masa, zicea ca face minuni.Eu o credeam pe cuvant ca nu mai avea dureri! si ne placea.ehei alte vremuri!

| eveoops a răspuns:

Nu prea ai ce face. Ai incercat nurofen. Intreab'o pe mama ta. Si eu am aceleasi dureri care ma fac si pe mine sa plang dar tin o zi. Si am luat la inceput de toate dar nu merge. Si mai e si seara de nu pot sa dorm. Intreaba un ginecolog. Poate te ajuta el cu ceva.