| anonim_4396 a întrebat:

Azi e prima mea zi de varicela, am 25 de ani... Sunt plina de bubite, mai ales pe fata sad mixtura mentolata pot sa o aplic acum sau trebuie sa astept sa se formeze acea punga cu lichid? Oare imi va trece in cele 10 zile de concediu medical, lucrez cu foarte multa lume zilnic si nu vreau sa merg toata cu pete pe fata, stiti cumva vreo metoda sa imi dispara mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mixtura mentolata are drept rol principal sa iti amelioreze mancarimile, deci da-te la nevoie. la varsta ta, ar trebui sa te vada un medic infectionist, sa vada daca nu este recomandat sa iei Aciclovir. Cu siguranta vei avea pete mai mult de 14 zile, dar nu este important, caci nu vei mai fi contagioasa. daca nu le rupi, ai sanse ca in 20-25 de zile sa te vindeci perfect, mai repede nu prea se poate.

| BiancaByaBianca a răspuns (pentru Brigaela):

Am fost la un medic infectionist care mi-a dat aciclovir. Multumesc de raspuns.

| Brigaela a răspuns (pentru BiancaByaBianca):

Aciclovirul va limita eruptia (dupa prima pastila practic nu iti vor mai aprea bubite noi, altfel, ar tot aparea timp de 3 zile) si va grabi putin vindecarea

| BiancaByaBianca a răspuns (pentru Brigaela):

Ce bine, multumesc frumos pentru ajutor.

| BiancaByaBianca a răspuns (pentru Brigaela):

Spune-mi te rog pentru bubitele care mi-au iesit pe limba si in cerul gurii ce as putea face sa-mi treaca mai repede, mi-e foame dar nu pot manca.Multumesc.

| Brigaela a răspuns (pentru BiancaByaBianca):

Poti sa incerci sa te dai local cu glicerina boraxata, dar efectele nu vor fi spectaculoase din pacate. Incearca sa mananci mai ales lichide si mancare pasata (supe, piureuri, etc).

| BiancaByaBianca a răspuns (pentru Brigaela):

Ok multumesc, gargara cu apa ca sare are vreun efect?

| Brigaela a răspuns (pentru BiancaByaBianca):

Are efect iritant local. Va agrava bubitele si durerea si va creste riscul infectarii acestora.

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

De unde ai luat o? Stai acasa ca inbolnavesti lumea, nu i ti va trece asa usor.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi urgent la medic, sa i ti dea tratament.

| BiancaByaBianca a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Am fost si mi-a dat, doar ca am uitat sa intreb cand pot aplica crema.

| WaterDrop a răspuns:

"Azi e prima mea zi de varicela".Sa stii ca nu e ca la inchisoare, desi in ambele cazuri lipseste libertatea de a iesi prea mult laughing. Nu uita sa te distrezi, relaxezi pana iti trece.Nu ai vrea si o depresie.

| BiancaByaBianca a răspuns (pentru WaterDrop):

Da... nu e ca o inchisoare dar tot aiurea e, mai bine mergeam la servici decat sa stau inchisa intre 4 pereti.

| Muntenescu_Eugen_1990 a răspuns:

Aplico acum, stai la caldura, si nu le scarpina.Multa sanatate