| miriciavoivod a întrebat:

Buna seara,

Bunica mea are picioarele umflate destul de rau, am incercat sa o ducem la doctor, dar nu vrea sa auda, nu vrea sa auda nici macar de a aduce doctorul la ea.
sad
Aveti idee ce medicamente anti-inflamatoare fara reteta pot sa iau de la farmacie?

Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ea are picioarele umflate datorita tensiunii arteriale sigur are ori la inima ceva ori maninca foarte sarat, trebuie sa o vada un medic de fapt medicul ei de familie sa i dea un tratament, de obicei furosemid este bun deoarece elimina apa din țesuturi si ajuta sa se dezumfle picioarele dar nu stiu daca ti l da la farmacie fara reteta, mergi la medicul de familie si intreaba l poate sa-ti dea furosemid vede el gramajul, fara sa o onsulte pe bunica ta? Si daca el medicul i ti dă le cumperi si alea cand le ia o sa i faca diureză adica va face pipi pana elimina sarea din organism, si odata eliminata sarea se dezumfla picioarele, ce varsta are bunica?

| Violleta2022 a răspuns:

Medicamentele anti-inflamatoare luate dupa ureche pot sa-i provoace bunicii tale un atac de inima sau comotie cerebrala si sa moara. Nu, nu glumesc cu asta si nu va sfatuiesc sa faceti o asmeenea prostie ca o pierdeti din vina voastra.

Este necesar sa o vada un medic si sa investigheze cauza umflarii picioarelor ei, ca nu-i de joaca.
Nu are importanta ca nu vrea sa mearga la medic, fiindca voi familia puteti sa chemati medicul acasa chiar si fara vrutul ei, ca uneori este necesar sa-i faci omului binele cu forta, in loc sa-l lasi sa se chinuie ori sa moara ca prostul.

| sierra1 a răspuns:

" miriciavoivod: Bunica mea are picioarele umflate destul de rau...ce medicamente.pot sa[-i] iau"

Mircică mamă, tu vrei să scapi de bună-ta și s-o moștenești (dându-i medicamente așa, după cum vrea mușchiul tău)?

| Freya1 a răspuns:

Nu poți sa ii dai pastile după ureche. Poti sa chemi medicul fără știrea ei, ca o data ce e acolo nu cred ca îl scoate afara.

Cel mai probabil e retenție de apa.Doar ca asta are multe cauze.

| 120bulevard a răspuns:

Daca nu vrea la doctor, zeama de clopot, altceva ce vrei sa-i dai

| miriciavoivod explică (pentru 120bulevard):

Cu ce argumente crezi ca am incercat sa o convingem? sad
incerc sa fac ce pot, pana la zeama de clopot

| 120bulevard a răspuns (pentru miriciavoivod):

Ai putea sa chemi doctorul de familie acasa pentru ca poate sa se deplaseze si ar putea sa o convinga, sa-i dea un tratament de acasa.

Răspuns utilizator avertizat