| Byb2001 a întrebat:

Buna TPU, cum sa il conving pe tata sa se duca la doctor? Ca are picioarele destul de umflate, m-am saturat sa il vad asa ca nu vreau sa i se faca mai rau, dar el nu intelege. Ia medicamente dupa ureche, fluxiv, nu zic ca nu e bun dar ar fi bine sa se duca la doctor, doctorul nu l-a sunat si nici nu s-a dus pana acum...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai cum, atata vreme cat el nu vrea.
Apoi doctorul nu are de ce sa-l sune, ca nu doctorul are nevoie de el, ci vice versa.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Riscă să i se taie picioarele, să i se amputeze dacă se strică.

| Byb2001 explică (pentru sadrian46):

Da stiu... de asta imi tot fac grija dar pe el nu Il intereseaza sanatatea lui ca putea sa se duca pana acum

| NunuNini a răspuns (pentru Byb2001):

"...dar pe el nu Il intereseaza..."
Spune-i ca e egoist. Ca se gandeste numai la el, nu si la voi care il veti ingriji in cazul in care nu se mai poate intretine singur. Nu il vei convinge, dar macar il pui pe ganduri si poate ca va decide ceva bun.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai mai pus intrebare de genul, ai zis ca e vorba si de alcool. La ce zici tu, as zice depresie combinata cu consum de alcool. Adica efectiv nu ii pasa de ce se intampla. Ii zici ca o sa moara... eventual ca o sa se mai si chinuie... efect zero.

| Mirel4412 a răspuns:

Caute pe google imagini grafice( detaliate) cu oamenii care nu s-au tratat, si arata-i-le, asa o sa vada singur ce-l asteapta, iti dau ca exemplu drogul krokodil, pielea si muschii oamenilor sunt distruse de drog.

| NunuNini a răspuns:

Citesc acum si vad ca fluxiv este pentru vene. Dar el poate avea picioarele umflate din multe alte cauze. Inclusiv cardiace. Sperie-l putin cu gravitatea.