| Stefan2266 a întrebat:

Cam de o zi, aseara m-a luat, am o durere in zona cefei si cam de 1-3/ora imi da cate un,, cutit". Ar putea fi ceva grav? Nu m-am lovit la cap si nici nu am probleme vasculare, de inima, etc.
Urgent va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Speranta12 a răspuns:

De aia e. Am patit-o si eu. Apoi cand a trebuit sa stau la munca in fata calculatorului 8 ore m-a durut si mai rau. Se pune multa rpesiune in zona cefei si in spatele gatului la coloana. O sa ai dureri groaznice daca continui asa. Fa pauze dese si chiar renunta cateva zile. In pauzele alea misca capul, misca-te si cel mai bun remediu: intinde-te. Fie pe spate, fie pe burta. Ca sa se linisteasca capul si spatele acolo sus. Nu e de gluma. Poate ca ai deja scolioza, iar daca continui, se agraveaza... Dar sa stii ca durerea de la ceafa mai vine si de la prea multa lumina de la ecrane. E o oboseala acutizata. Cel mai bine iei acum o pauza si te pui in pat sa te relaxezi. Fara lumini si incerci sa dormi.

8 răspunsuri:
| Speranta12 a răspuns:

E ca stai prea mult pe scaun la pc/laptop.

| Stefan2266 explică (pentru Speranta12):

Intr-adevar, chiar stau prea mult in fata calculatorului...

| Speranta12 a răspuns (pentru Stefan2266):

De aia e. Am patit-o si eu. Apoi cand a trebuit sa stau la munca in fata calculatorului 8 ore m-a durut si mai rau. Se pune multa rpesiune in zona cefei si in spatele gatului la coloana. O sa ai dureri groaznice daca continui asa. Fa pauze dese si chiar renunta cateva zile. In pauzele alea misca capul, misca-te si cel mai bun remediu: intinde-te. Fie pe spate, fie pe burta. Ca sa se linisteasca capul si spatele acolo sus. Nu e de gluma. Poate ca ai deja scolioza, iar daca continui, se agraveaza... Dar sa stii ca durerea de la ceafa mai vine si de la prea multa lumina de la ecrane. E o oboseala acutizata. Cel mai bine iei acum o pauza si te pui in pat sa te relaxezi. Fara lumini si incerci sa dormi.

| Peachdelight a răspuns:

Cati ani ai? Sa nu fie vorba despre o hernie de disc. Daca persista Consulta un neurolog.

| Stefan2266 explică (pentru Peachdelight):

Hernia de disc nu are nicio treaba cu neurologia.

| Peachdelight a răspuns (pentru Stefan2266):

Dar cu ce are treaba? Ia sa vedem. coloana vertebrală cu ce are treaba?

| Stefan2266 explică (pentru Peachdelight):

Pai... Da, ai avea dreptate. Coloana vertebrala are legatura cu creierul...

| Peachdelight a răspuns (pentru Stefan2266):

Pai da, vezi ca neurologul nu se ocupa doar cu creierul și capul se ocupa și cu coloana vertebrală. Vezi ce operații face un neurochirurg.

| Stefan2266 explică (pentru Peachdelight):

Da, scuze! Multumesc!
O seara frumoasa! Voi lua in calcul si aceasta solutie!