| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara. Când sunt la liceu sunt o persoană timidă și când sunt acasă nu sunt așa. Adică cu persoanele străine nu am curaj uneori. E normal sau am ceva probleme? Cum pot să rezolv asta?

Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.E normal sa te adaptezi in functie de context si situatii.Si eu eram asa in copilarie, inclusiv pana la liceu.Lucrurile se mai regleaza la maturitate, daca tu doresti si faci pasi in acest sens. Uite aici o serie de videoclipuri, poate te ajuta :

https://www.youtube.com/results?search_query=scapa+de+timiditate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E normal. Cu părinții te vezi de când ai ieșit din maică-ta. Nu ai nicio problemă.

| slayer09 a răspuns:

Pentru ca la liceu vrei sa pari altfel decat esti, si d-aia esti timd. si aici intervine frica de judecata, sa nu te judece oamenii pentru ceea ce faci sau zici, adica pentru ceea ce esti

| anonim_4396 explică (pentru slayer09):

Cum pot sa scap de asta? Sa nu m ai fiu timid cu persoanele străine.

| slayer09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa ajungi sa iubesti persoanele si sa le vezi "frumoase", fara sa stai sa le judeci, sa le ierti daca iti gresesc. dar pentru asta trebuie ca tu sa fii prezent, sa nu te mai gandesti la tine, adica sa nu stai mereu cu gandul catre tine, ca aia nu ai facut bine, ca daca se intampla aia..ca nu stiu ce, si iti faci fel de fel de filme in cap. e greu, nu am cum sa te ajut eu printr-un mesaj. si eu ma lupt cu timiditate de cativa ani buni, dar acum stiu cum trebuie sa actionez in interiorul meu. uneori imi iese, alteori nu. dar in fiecare zi e un exerciciu, ca la sala. si cu timpul ajungi sa te cunosti pe tine si sa stii ce vrei, ce te intereseaza, si nu vei mai fi timid, atunci cand stii ce vrei si esti linistit. pe mine m-a invatat si ajutat Dumnezeu. Mai mult de atat n-am ce sa iti spun pentru ca fiecare persoana in parte trebuie sa isi faca propria ei "schema" de a lupta cu timiditatea, frica, etc. pentru ca se potriveste la mine, la tine poate nu se potriveste. dar un lucru este cert. daca ajungi la iubire sa iubesti lumea, nu o sa mai ai frica sau timiditate, toate o sa le faci cu drag, si cand ajungi la iubirea pentru ceilalti va disparea iubirea de sine si atunci nu vei mai fi introvertit.

| VelicanEmilia a răspuns:

Ai nevoie de un prieten care sa te ajute sa prinzi mai multa incredere-n tine si care la nevoie sa-ti fie alaturi. Cand ai o astfel de persoana, lucrurile se schimba radical. Vei fi mai deschis la conversatii si o sa iesi cu timpul din carapacea pe care ti-ai construit-o.

| anonim_4396 explică (pentru VelicanEmilia):

Ori o prietenă.

| VelicanEmilia a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact!