| gomen a întrebat:

Bună seara. Am si eu o problemă. In clasele 5-6 aveam obiceiul prost de a învăța "mecanic", adică să tocesc. Iar acum, sincera, cred ca vreo 50% mai am in cap din tot ce toceam. Acum o săptămână, mi-am propus să învăț logic, cum se învață normal, citești, si din ce ai înțeles faci cu cuvintele tale, iar la matematica n-ai ce sa faci decât sa faci probleme încontinuu, si la restul gen bio, geogra, limbi străine etc. trebuie ceva-n gen ca la romana si sa ai o memorie bună. Iar eu, uita de la mână pana la gură. Înafară de MemoPlus, unul care e mai puternic pentru memorie, sriti?
Cred ca aveți de citit doar pentru o simpla intrebare. Oricum, multumesc ca ai citit tot, nu stiu cat am scria d mult, sau daca se înțelege ceva, ce am vrut sa zic, mulțumesc! happy

Răspuns Câştigător
| kanechy a răspuns:

Pastilele de memorie au exact efectul energizantului! Te solicita la maxim un timp dupa care te epuizeaza mai rau de cat normal! Nu e bine sa iei asa ceva, din cauza asta nu mai poti retine acum aproape nimic! Poti incerca o metoda foarte des intanlita si care functioneaza 100% dar nu cu efect instant! Incepe sa citesti mult cam o carte pe zi sau la 2 zile cum poti! Incearca sa memorezi cat mai multe poezi sau numere de telefon! Si in scurt timp ai sa vezi ca incepi sa ai o foarte buna memorie fotografica iar din cauza cititului nu ve.i mai avea nici o sansa sa inveti mecanic! Si vocabularul ti se va schimba radical! Rezultatele nu doar ca o sa le observi singura dar si cei din jur! Nu stiu ce clasa esti dar presupun ca mai ai putin pana la Bac, e bine sa iti antrenezi mintea de pe acum! Iti va prinde foarte bine cand vei fi pusa sa faci un rezumat sau un eseu! Astea vor fi floare la ureche! Care pentru altii! Este condamnare! Sper sa ai ambitie si sa reusesti sa te ti de un program bine organizat (de tine) crede.ma, nu vei fi dezamagita!

1 răspuns:
| gomen explică:

Pff, scuze daca sunt greșeli gramaticale, m-am grăbit