| Edy678 a întrebat:

Bună seara!
Ce înseamnă rinită hipertrofiată?
Nasonex pentru ce se utilizează?
Pot trata cu el rinita hipertrofiată?
Rinita hipertrofiată afectează vorbitu pe nas?
Mulțumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Porcusorul a răspuns:

Inseamna ca mucoasa nazala si-a marit volumul prea mult din cauza expunerii la anumite substante si/sau la alergeni. Nasonex contine un corticosteroid si se utilizeaza pentru tratarea rinitelor, deci, da, daca e prescris de medic poate trata sau reduce simptomele inclusiv in cazul afectiunii tale. Daca hipertrofia este voluminoasa, ar putea afecta vorbitul, asta daca s-au exclus dintre cauze polipii nazali.