| Edy678 a întrebat:

1 Ce înseamnă rinită alergica? Azi am fost la doctor și mi-a spus că am rinită alergica dar acum o săptămână am fost la alt doctor și mi-a spus că rinită hipertrofiată... nici nu mai știu ce să cred.
2 Rinita alergica poate determina vorbitu pe nas? Că tot că mă confrunt cu această problemă și nu pot scăpa.
P.S: Sunt din Bt

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Buna,

Rinita alergica se stabileste si pe fondul unei analize in care ti se depisteaza la ce esti alergic. Majoritatea pun acest diagnostic destul de usor, insa nu mereu e vorba de o alergie. Ce simtpome ai? Doar ca vorbesti pe nas sau ai si nasul infundat?

Ca sa fii sigur ca e vorba de o rinita alergica indicat este sa iti faci niste teste de alergie. Si mie mi s-a pus acest diagnostic, am facut niste teste si nu a reiesit cum ca as fi alergica. Am continuat investigatiile si am descoperit altceva, nicidecum o alergie.

Este important sa spui tot doctorului, ce simptome ai, ai nasul infundat des etc. Nu esti multumit de diagnostic, mai mergi si in alta parte.

Daca ceva nu te multumeste, nu lasa asa lucrurile, cauta sa rezolvi problema.

Succes!

| Edy678 explică (pentru sonya):

Mulțumesc de răspuns!
Pai am nasul permanent înfundat chiar și vara ( când nu sunt răcit ). Vorbesc pe nas si nu mi place și am și respirația orală

| sonya a răspuns (pentru Edy678):

Atunci ai de facut mai multe investigatii. Ar fi bine sa mergi la alt doctor pana dai de cel care iti recomanda toate investigatiile necesare pentru a afla cauza nasului infundat.
M-am lovit de aceeasi problema. Am fost diagnostica cu rinita alergica, in urma testelor de alergie a reiesit ca nu-s alergica la nimic. Doctorul mi-a recomandat si alte investigatii (rmn, ct pentru sinusuri) acolo mi-a descoperit ce aveam.

Este important ca orlistul sa fie unul bun si sa iti dea el trimitere pentru toate. Cu cat mai repede cu atat mai bine.

Succes!

10 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

1. Inflamatia mucoasei din nas in prezenta unui factor la care esti alergic
2. da

Răspuns utilizator avertizat