| Girly97 a întrebat:

Ce medic sa consult pentru urmatoarea problema? M-am angajat pe 12 martie la o fabrica unde produc gheme cu ajutorul unor masini insa stau in picioare 8 ore pe zi de atunci, de luni pana vineri iar sambata 5 ore, doar duminica sunt libera. Nefiind obisnuita sa stau in picioare toata ziua (inca), au inceput sa ma doara talpile seara dupa ce ajung acasa de la serviciu iar de doua zile imi simt amortite degetul mare de la ambele picioare. Si colegele mele au avut dureri de picioare cand s-au angajat aici prima data si m-au asigurat ca ma voi obisnui cu timpul insa amorteala degetelor nu mi se pare normala. Foarte greu mi-am gasit loc de munca asa ca nu este o optiune pentru mine sa renunt, as ramane din nou acasa ani in sir cautand, mai ales ca nu angajeaza nimeni din tara tineri fara experienta, deoarece cred ei sa trebuie sa ne nastem cu experienta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Amortitul asta de la statul in picioare imi pare o chestie ce are legatura cu circulatia sangelui.
Merge si medicul de familie sa te consulte!

| Denisa0954 a răspuns:

E normala amorteala din degete. Pentru ca atunci cand stai in picioare, se apasă niste nervi, tu cum nu esti obișnuită, nici nervii nu sunt obișnuiți să se pună atata presiune pe ei. Cu timpul te vei obișnui si vei scapa de disconfortul asta si încetul cu încetul si de durere. Dacă ești speriată si vrei sa mergi totusi la un doctor, poti merge la reumatolog sau neurolog

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Simpatic):

Așa e, sincer ce face ea acolo mi se pare chinuitor. eu unul ( bărbat / băiat ) fiind nu m aș încumeta la astfel de job

| Girly97 explică (pentru Alexuţ02):

Intr-adevar este un chin pentru mine, mai ales ca sunt obligata sa lucrez si sambata 5 ore, insa sunt nevoita sa fac asta tocmai din cauza lipsei de empatie a angajatorilor din Romania, refuzand pe loc tinerii fara experienta FARA sa le ofere o sansa de a incerca. Daca as renunta as cauta ani in sir alt loc de munca.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Girly97):

Știu ce spui, și îți dau dreptate... De ce nu încerci lucrul la o casă de pariuri? Nu cer diplomă de BAC / experiență( depinde și de angajator )șamd, intri foarte ușor

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Folosește o încălțăminte adecvata la serviciu, fara toc. Din localitatea mea sunt femei care lucrează la 70 km distanta in trei schimburi, fac naveta si lucrează 8 ore in picioare. Si nu numai tinere ci unele se apropie de pensionare. Le este greu dar nu renunța.Multa sănătate!

| Danut4439 a răspuns:

Iti recomand papuci cu boost sau ultraboost

| Girly97 explică (pentru Alexuţ02):

Nu as dori sa lucrez in casele de pariuri.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Girly97):

Am înțeles! Tu știi mai bine... baftă pe viitor cu munca happy