| Ricaion589 a întrebat:

Vreau sa fiu asigurat medical la cnas. Am card emis inca de cand eram angajat si eram asigurat dar acum nu mai lucrez pentru ca produc bani din altceva. Ce trebuie sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Redau de pe pagina CNAS (pe care o puteai citi si tu fara sa te mai chinui pe aici): "Persoanele fizice care nu au încheiate raporturi juridice de muncă cu un angajator şi nu realizează venituri din desfăşurarea unei activităţi în baza unui contract individual de muncă, a unui raport de serviciu, act de detaşare sau a unui statut special prevăzut de lege, precum şi alte venituri asimilate salariilor şi nu se încadrează în categoria persoanelor care beneficiază de indemnizaţie de şomaj, se pot asigura în sistemul de asigurări sociale de sănătate pentru a beneficia de concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate în baza unui contract de asigurare.

Contractul de asigurare pentru concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate se încheie între persoana interesată și casa de asigurări de sănătate la care se află în evidenţă ca persoană asigurată în sistemul de asigurări sociale de sănătate.

Contractul poate fi încheiat pentru o perioada determinată/nedeterminată la un venit ales de către asigurat, ce nu ține cont de veniturile impozabile realizate. Venitul ales nu poate fi mai mic decât valoarea lunară a salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată stabilit potrivit legii şi nu poate depăși valoarea a 12 salarii minime.

(Art.3 alin (3) şi art. 10 alin (3) din OUG nr. 158/2005, cu modificările şi completările ulterioare)

Contractul de asigurare nu se încheie retroactiv și produce efecte exclusiv de la data înregistrării.

(Art. 6, alin (6) din O.U.G. nr. 158/2005, cu modificările și completările ulterioare)

Contribuţia lunară de asigurare pentru concedii şi indemnizații de asigurări sociale de sănătate este de 1% şi se aplică asupra venitului înscris în contract.

(Art. 265 alin (2) din Legea nr. 95/2006, republicată, cu modificările şi completările ulterioare; art. 220^7 alin. (1) din Codul fiscal; art. 5 din Ordinul MS/CNAS nr. 15/2018/1311/2017; art. 1 alin. (2) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările şi completările ulterioare)".

| darrio2007 a răspuns:

Sa platesti din mâna banii pentru asigurare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ideal sa declari banii si sa platesti taxe pe ei inclusiv asigurarea de sanatate
mai putin ideal iti platesti asigurarile de sanatate doar

| Vântulalb a răspuns:

Iti plaresti singur asigurarea medicala.
Mergi la CNAS si iti spun ei cum procedezi. Nu te vor refuza.

| BabaOarba a răspuns:

Produci bani din "altceva" si nu esti asigurat? Inseamna ca nu declari ce produci si nu platesti taxe la stat. Pentru aproape orice venit esti obligat, printre altele, si la plata CASS, si implicit ai asigurare medicala.

Inainte sa ma gandesc la asigurarea medicala m-as gandi sa declar acele venituri. ANAF este din ce in ce mai avid de bani si mai informatizat, si cere raportari de la atatea alte entitati economice, ca oricine in prezent se poate astepta sa fie tras la raspundere pentru evaziune fiscala daca nu isi declara veniturile.

| Ricaion589 explică (pentru BabaOarba):

Pai atunci ii mint la cass sau anaf ca nu lucrez si stau cu părinții si punct

| BabaOarba a răspuns (pentru Ricaion589):

Pe ANAF nu ii minti, ca ei nu vin sa te intrebe frumos. Ei vin cand deja au dovezi ca ai venituri si te intreaba de justificarea acestora, pe care nu o poti face ca nu exista justificare.

Veniturile tale sunt primite in bani cash? Atunci sunt mai greu de detectat, dar daca vinzi ceva si primesti cash, mai nou firmele de curierat raporteaza si sumele incasate cash. Daca ai venituri primite in conturi bancare, acestea sunt raportate si ele, iar in functie de sume si de frecventa, se face o analiza de risc si te trezesti cu Antifrauda la usa.

Daca crezi ca e asa simplu sa scapi, stiu o serie de persoane cu dosare penale si chiar arestate pentru astfel de tipuri de evaziune, si asta in trecut, acum controalele s-au intensificat serios si sunt indreptate in special catre persoane fizice, deoarece a crescut evaziunea in acest domeniu.

| Ricaion589 explică (pentru BabaOarba):

Pai daca traim într-o tara cu salarii mici e normal sa producem bani la negru ca sa ne bucuram si noi de viata si sa trăim decent. Vrei sa fim sclavi si sa mancam paine cu pateu toata ziua? Daca salariul ar fi mare in Romania nimeni nu ar mai face evaziune fiscala

| BabaOarba a răspuns (pentru Ricaion589):

Salarii mari se dau daca productivitatea este mare si nivelul de trai ridicat. Daca nu se produce, nu ai. Salariile mari date artificial duc la inflatie, scade puterea de cumparare si chiar daca ai mai multi bani la numaratoare, practic ca si valoare ai mai putini.

Atata vreme cat statul cheltuie in loc sa faca investitii, forta de munca pleaca in loc sa produca aici si sunt mai putini salariati decat pensionari, si daca toata lumea fura si se produce tot mai putin, este evident ca suntem tot mai saraci.

Iar ANAF urmareste acum pe toata lumea pentru ca inteligentii de la putere au acordat tot felul de mariri de salarii, inclusiv pentru parlamentari si primari si multi alti angajati la stat - ceea ce inseamna cheltuiala pura si nicio investitie care sa produca ceva - asa ca trebuie sa creasca de unde veniturile la bugetul de stat, ca sa aiba bani de salarii si pensii. Asa ca cresc alte impozite, cresc colectarea la buget a taxelor, si asa mai departe.

Si pensionarul care e fericit ca i s-a marit pensia cu 100 lei ii voteaza, neobservand ca i s-a marit impozitul la casa, ca are inflatie deci pensia valoreaza mai putin, ca nu mai are niste reduceri pe care pana acum le avea... si 100 lei in plus luati inseamna 500 lei in plus dati. Dar voteaza pe aceeasi hoti in continuare.