| Raducons a întrebat:

Bună seara.
Ce solutie ati aplicat ca sa renuntati la consumul de
alcool?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai sigur inceput de a te lasa de baut:
Aduni TOATA bautura din casa si le torni cu mana ta in WC.

| NLS a răspuns:

Niciuna, pentru ca nu consum regulat, nu sunt dependent.
Foarte rar beau.
Si atunci cand se intampla asta, incep o doza de bere azi, si o termin maine.
Pur si simplu, nu-mi cere. Parintii nu mi-au interzis niciodata sa beau, pentru ca daca mi-ar fi interzis, poate as fi fost tentat sa incerc sa incalc regula instituita.
In familie am avut doar 2 persoane "cu vicii".
Bunicii... unul dintre ei a fumat in tinerete, destul de mult, pana cand, din cauza unor probleme de respiratie a mers la medic.
I s-a spus: "daca mai fumezi, mori." Din urmatoarea zi, a aruncat pachetul, si aia a fost.
Celalat bunic a inceput sa bea, lejer, la batranete, insa nu exagerat. Nu era chiar dependent, as zice.

Daca iti pasa de sanatatea ta, nu cred ca iti trebuie alt motiv din exterior.
Alcoolul, in cantitati mici, este medicament.
Cand se depaseste masura, se transforma in otrava si chiar arma.
Tu poti controla asta, daca ai vointa.

| Donsavas a răspuns:

Incerci niste alternative din plante sau mergi la un cabinet privat de psihiatrie si discuti acolo cu specialistul. Acesta iti va da un psihotrop care sa inlature dependenta asta de pe capul tau. Te vei dezobisnui si asa vei scapa de problema asta care e de natura medicala. Tratandu-te, previi boli grave cum ar fi ciroza sau pancreatita si economisesti bani pe care ai putea sa i cheltui pe ceva mai important decat bautura.

| Lostlyric a răspuns:

Vointa sau, daca e exagerata treaba si esti total dependent de alcool, exista multe clinici care se ocupa cu adictiile la alcool.
Dar banuiesc ca nu e cazul.

| FaraNume1245 a răspuns:

Dupa o solutie de vin cu bere m-am oprit din baut in acea seara. Eram prea ocupat sa vomit ca sa mai pot bea.

| Alfred0703 a răspuns:

Nu mai bei?

| Nevroza a răspuns:

Ce dracu gasesc unii in alcool? Pe langa faptul ca te simti ca un c.t a doua zi din cauza mahmurelii, efectul e naspa. Nu mi se pare ceva wow. Mai bine bagi iarba rolling on the floor

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Nevroza):

Eu nimic de la iarbă, de exemplu, dar de la alcool mă simt bine. Nu-s mahmur a doua zi, decât dacă beau prea mult și/sau prost.

| maniacutz2003 a răspuns:

Încearcă să nu mai ieși în locuri unde se consuma alcool. Vezi sa nu mai ai prin casa, când te apuca pofta sa bei lichide.

| Teemo123 a răspuns:

Nu mai bea alcool?