| ___Enzo a întrebat:

Bună seara! Cei care nu consumă alcool niciodată sunt mai predispuși la demență? Eu nu vreau niciodată să consum alcool

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| raMLesS a răspuns:

Nu, nu are nici o treaba, alcoolul chiar mareste riscul de dementa consumat in exces.

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Ai gasit vreun studiu pe care sa-ti bazezi intrebarea? La o cautare am gasit acest studiu chiar din 2023 - https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2800994 care spune ca da, abstinenta totala de la alcool sau consumul exagerat pot creste riscul de dementa.
Dar observa cuvantul,, pot'', rezulta ca nu e nimic concret/sigur.

Cred ca sunt lucruri mai importante despre care sa te ingrijorezi, mai ales ca poti preveni dementa, intr-o oarecare masura, printr-o alimentatie si stil de viata echilibrat.

| ReddY25 a răspuns:

Nu,deloc.Chiar e benefic

| AdioTPU a răspuns:

Nu, din contră, cei ce consuma alcool sunt mai predispuși la dementa, depinde de frecventa și cantitatea de alcool consumata.

| MiraMiraMira987654321 a răspuns:

Exact invers.
Alcoolul creste riscul de dementa.

| lifesabiach a răspuns:

Nu, din contra