| alexcoman34 a întrebat:

Salutare ieri dimineata ora 7 am terminat de luat un antibiotc (augmentin). Intrebarea este dupa cat timp pot consuma alcool?! Daca consum un paharel ceva in seara asta se poate intampla ceva rau?! sad)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Pe perioada tratamentului cu antibiotice NU se consuma alcool deloc, pentru ca tratamentul cu antibiotic devine inutil, pastilele nemaifacandu-si efectul.
Alcool se poate consuma numai DUPA 12 ore, de la ultima pastila de antibiotic luata.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate vrea omul sa bea un pahar de bere, asta in face dependent? Si eu beau o bere in timp ce iti scriu tie asta nu inseamna ca sunt depdendent de alcool

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se intampla nimic dupa atat timp