| Simaflori a întrebat:

Bună seara. Cine a folosit bilomag forte memorie? Ce rezultate ați avut? Și după cât timp? Ajuta la ceva? Eu am ceva probleme cu memoria uit tot felul de lucruri și nu îmi aduc aminte de loc fără comentarii răutăcioase...
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Niciodata nu te lua dupa simple pareri, consulta site urii care contin studii pe multi subiecti

Extractul de Ginkgo Biloba (GBE) este din ce în ce mai utilizat pentru a atenua simptomele deficienței cognitive legate de vârstă, dovezile preclinice indicând un efect pro-colinergic. În timp ce o serie de studii comportamentale au raportat îmbunătățiri ale memoriei de lucru (WM) asociate cu GBE, studiile electrofiziologice ale GBE au fost de obicei limitate la înregistrări în timpul unei stări de repaus. Studiul actual a investigat efectele cronice ale GBE asupra topografiei potențialului evocat vizual în starea de echilibru (SSVEP) la nouăsprezece participanți de sex masculin sănătoși de vârstă mijlocie (50-61 de ani) în timp ce finalizau o sarcină WM obiect. A fost folosit un design randomizat dublu-orb încrucișat în care participanții au fost alocați să primească 14 zile GBE și 14 zile placebo în ordine aleatorie. Pentru ambele grupuri, SSVEP a fost înregistrată din 64 de locații ale electrozilor scalpului în timpul finalizării unei sarcini WM a obiectului, atât înainte, cât și după 14 zile după tratament. S-a descoperit că GBE îmbunătățește performanța comportamentală la sarcina WM. De asemenea, s-a descoperit că GBE crește amplitudinea SSVEP la locurile occipitale și frontale și crește latența SSVEP la locurile temporale stângi și frontale stângi în timpul componentei de reținere a sarcinii WM. Aceste modificări SSVEP asociate cu GBE pot reprezenta o procesare mai eficientă în timpul finalizării sarcinii WM.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3166615/

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Pierderea memoriei îi îngrijorează pe mulți dintre noi pe măsură ce îmbătrânim. S-ar putea să vă întrebați dacă veți deveni unul dintre cei 10 milioane de baby boomers care dezvoltă boala Alzheimer. Sau, poate că pur și simplu căutați modalități de a vă întări memoria cu suplimente de memorie, vitamine de memorie sau jocuri de memorie.

Ne vor ajuta cu adevărat aceste stimulente ale creierului memoria? WebMD a discutat cu experții pentru a afla dacă -- și care -- îmbunătățitorii de memorie funcționează cu adevărat.

(Notă: dacă bănuiți că dumneavoastră sau cineva iubit ați putea avea Alzheimer, este important să solicitați sfatul medicului.)

Nevoia de îmbunătățitori ai memoriei
Găsirea de noi modalități de a încetini pierderea memoriei ar putea produce rezultate uluitoare. De exemplu, dacă apariția bolii Alzheimer ar putea fi întârziată în populația actuală cu o medie de doar un an, ar fi cu aproximativ 210.000 de persoane mai puține cu Alzheimer peste 10 ani. Și asta ar produce o economie de costuri de 10 miliarde de dolari.

„Problema cu medicamentele eliberate pe bază de rețetă este că sunt extrem de scumpe și au adesea o eficacitate limitată într-o perioadă scurtă de timp", spune Evangeline Lausier, MD, profesor clinic asistent în medicină, Duke Integrative Medicine, Duke University Medical Center din Durham, NC

Suplimente de memorie cu potențial
Deși pe piață există o varietate de „ amplificatori ai creierului " -- multe pline de substanțe multiple -- majoritatea nu au cercetări care să-și susțină afirmațiile de îmbunătățire a memoriei.

Ginkgo biloba este unul care este mai promițător decât multe altele și este folosit în mod obișnuit în Europa pentru un tip de demență rezultat din fluxul sanguin redus, spune Lausier. „Ginkgo biloba tinde să îmbunătățească fluxul sanguin în vasele mici."

„Câteva meta-analize și recenzii sistematice arată că ginkgo biloba este util pentru demență în aproximativ aceeași gamă în care medicamentele sunt împinse foarte puternic pentru a trata Alzheimer", spune Adriane Fugh-Berman, MD, profesor asociat în domeniul complementar și alternativ. medicină Programul de master al departamentului de fiziologie și biofizică de la Georgetown University School of Medicine.

Din păcate, asta nu este atât de reușit, adaugă ea. Ginkgo nu pare să ajute la prevenirea demenței. Dar la persoanele care au deja demență, poate fie să îmbunătățească simptomele, fie să stabilizeze simptomele, astfel încât acestea să nu se agraveze. În plus, unele studii, dar nu toate, arată beneficii în ceea ce privește starea de spirit, vigilența și capacitatea mentală la persoanele sănătoase care iau ginkgo. Mai multe cercetări trebuie făcute pentru a fi siguri despre aceste efecte.

Iată câteva alte suplimente de memorie care pot avea și un anumit potențial, dar necesită mult mai mult studiu:

Acid gras Omega-3. Suplimentele cu ulei de pește Omega-3 au stârnit un mare interes. Studiile sugerează că un aport mai mare de acizi grași omega-3 din alimente precum peștele de apă rece, uleiurile de plante și nuci și nucile englezești sunt strâns legate de un risc mai scăzut de Alzheimer. Cu toate acestea, sunt necesare studii amănunțite care compară omega-3 cu placebo pentru a dovedi că acest beneficiu de memorie de la suplimente.
Huperzine A. Cunoscut și sub numele de muschi de club chinezesc, acest medicament natural funcționează în mod similar cu medicamentele pentru Alzheimer. Dar sunt necesare mai multe dovezi pentru a confirma siguranța și eficacitatea acestuia.
Acetil-L-carnitină. Unele studii sugerează că acest aminoacid ar putea ajuta pacienții cu Alzheimer cu probleme de memorie. Poate oferi un beneficiu mai mare persoanelor cu debut precoce și o rată rapidă a bolii.
Vitamina E. Deși vitamina E aparent nu scade riscul de a dezvolta Alzheimer, poate încetini progresia acesteia. Studii recente au ridicat îngrijorări cu privire la un risc crescut de deces la persoanele nesănătoase care iau doze mari de vitamina E, așa că asigurați-vă că vă consultați cu medicul dumneavoastră înainte de a lua acest supliment.
Ginseng asiatic (sau Panax). O plantă care este uneori folosită cu ginkgo biloba, ginsengul asiatic poate ajuta la oboseală și la calitatea vieții, spune Fugh-Berman pentru WebMD. Dar orice beneficiu pentru memorie, spune ea, a apărut mai ales într-un grup mic sau subgrup de participanți la studiu.

| Simaflori explică (pentru RAY):

Mulțumesc pentru răspuns ????

| RAY a răspuns (pentru Simaflori):

Măcar acum știi ce înseamna acel cuvânt

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Bonus, folosește gândirea spatiala

de exemplu cuvântul katze ce ar putea însemna pentru tine nimic

Dar acum https://ro.wikipedia.org/......_cas%C4%83

dar acum https://www.youtube.com/watch?v=3AwevAQzwcs

dar acum repeta cuvantul -asculta cuvantul -pronunta =il vei memora imediat, mai alea daca si mirosi ceva =mirosul creaza memoria de lunga durata, e bine sa ai un parfum

asta inseamna gandire spatiala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am folosit bilobil.