| KDily a întrebat:

Bună seara, comunitate! Am luat timp de 7-8 luni Roaccutane. La început câte 3 pe zi, după aceea 2, după aceea câte 1 pe zi. Le-am întrerupt la sfârșitul lunii Decembrie. Întrebarea mea este: udacă am rămas luna aceasta însărcinată, va afecta fătul într-un fel? Va rog să răspundeți doar cei/cele în cunoștință de cauză. Mulțumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fatul este in foarte mare pericol. Dat fiind ca a trecut o scurta perioada din momentul terminarii tratamentului si sarcina, este posibil sa fi scapat fara maformatii, dar nu ai de unde sa stii. Trebuie sa mergi urgent la un ginecolog specializat in sarcini cu risc si sa ii prezinti situatia. In principiu, este interzis sa ramai insarcinata o luna dupa oprirea tratamentului, asa ca esti in perioada de risc, nu de interdictie. Dar vei face ecografii si analize si vei afla in timp util daca fatul are probleme.

| HazelEyes77 a răspuns:

Sansele ca fatul sa fie cumva afectat sunt foarte mici de vreme ce au trecut totusi mai mult de 2 luni de cand ai intrerupt tratamentul. In prima luna dupa ce ai incetat sa iei Roaccutane nu era recomandat sa ramai insarcinata. Totusi poti sa intrebi medicul ginecolog el iti poate da un raspuns concret. Multa sanatate