| Melonnn a întrebat:

Cum iti dai seama daca cineva e infectat cu hiv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai cum să-ţi dai seama ( nu-i scrie pe frunte )!
TREBUIE făcute analize speciale!

La analizele de sânge obişnuite NU se vede dacă există infecţie HIV.

Pentru asta se fac analize SPECIALE - vezi detalii la linkul :
http://sida_info.tripod.com/id5.html

http://www.test-hiv.ro/cucetestez.html

http://www.mymed.ro/analize-diagnostic-infectie-hiv.html

Testul pentru depistarea infecţiei cu HIV se face la MINIM 3 luni de la contactul sexual, dar, PREFERABIL la 6 luni după acesta!

Dacă-l faci la 3 luni, atunci trebuie REPETAT la alte 3 luni!

Testul se PLĂTEŞTE, preţul diferă în funcţie de tipul testului şi de laborator...

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Numai si numai facand analize specifice de sange.

| Zenithf a răspuns:

De un purtator "sanatos" nu ai cum sa-ti dai seama. Dar la cei care au facut SIDA consecintele sunt vizibile.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

N-ai cum sa-ti dai seama. Simptomele infectiei dispar repede si oricum sunt asemanatoare cu cele a unei viroze banale.