| sow12 a întrebat:

Cum îmi dau seama ca operația de apendicita s-a infectat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Semne si simptome ale unei plagi chirurgicale infectate

Caldura locala - o incizie infectata poate fi calda la atingere. Explicatia este ca organismul reactioneaza prin activarea sistemului imunitar, care trimite celulele sangelui sa lupte in zona infectiei. Tot din acest motiv (cresterea fluxului sanguin local) poate aparea si roseata locala.

Tumefactie (umflatura) si tensiune (intarire) la nivelul inciziei - o plaga infectata se poate simti mai dura la palpare din cauza inflamatiei tesuturilor profunde. De asemenea, exista si situatia in care plaga se umfla, fara alte manifestari, sau pot apare secretii la nivelul plagii.

Durerea - acest simptom ar trebui sa se diminueze constant si incet, pe masura ce are loc vindecarea. In cazul in care durerea se intensifica fara niciun motiv aparent trebuie sa luati in calcul posibilitatea aparitiei unei infectii. Este normal ca durerea sa existe dupa operatie, mai ales daca exagerati cu activitatile fizice. Daca durerea este intensa si inexplicabila, anuntati imediat medicul.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ce zici, ai simptomele acestea?
http://www.sfatulmedicului.ro/......icala_7288

| CuriousStuff a răspuns:

Ti-am mai raspuns odata...

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Te duci la doctor. Nu e de glumit