| vmalex21 a întrebat:

Buna Seara.De aproximativ 2 luni am aparat dentar metalic pe ambele arcade, vineri urmeaza sa fac prima activare.Ce presupune mai exact activarea aparatului dentar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

"Activarea elementelor aparatului poate presupune: strângerea sau schimbarea elementelor de fixare a arcului (ligaturi metalice sau elastice), schimbarea arcurilor, tractionari ale unui anumit dinte sau grup de dinti, aplicarea de elastice intra-orale, șlefuiri intre dinți etc."

https://www.centrulortodonticcluj.ro/......ui-dentar/

| NonZarek a răspuns:

Il va strânge pentru a fi mai tensionat. Vei simții ceva durere și o sensibilitate la dinți dar o săptămână maxim, apoi va dispărea.

| Saiko93 a răspuns:

Multi bani tocati aiurea si dureri de cap cand mananci In rest, dinti drepti doar daca e de calitate buna aparatul.

| aleee5262 a răspuns:

Iti schimba arcul, culorile elasticelor și îți strânge aparatul. O sa doară putin 2 3 zile depinde de la caz la caz dar la mine asa e.