| anonim_4396 a întrebat:

Buna. Azi mi-am pus aparat dentar fix metalic pe ambele arcade, doar ca pe arcada de jos mi-a pus sarmulita din aceea dar pe partea de sus mi-a pus doar bracketii fara acea sarmulita. Cei care aveti aparat dentar tot asa v-au pus si voua?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| AlexandraIris22 a răspuns:

Bună! În mod normal se montează și arcul(sarmulița). Asta înseamnă aparat dentar fix. Fără acea sârmuliță, aparatul de pe arcada respectivă este total inactiv. Poate ți l-a lăsat așa pentru ca poate mai ai și alte probleme, care se rezolva mai ușor fără arc(carii, extracții etc.) Cel mai bine e sa suni la cabinet sau sa lași un mesaj medicului tău ortodont.

2 răspunsuri:
| haileewatson a răspuns:

La urmatoarea sedinta iti pune restul

| Nebunu21 a răspuns:

Salut personal nu am avut aparat dentar, dar cred că la următoarea ședință îți va pune și sârmulița sus