| Dumbravaj88282 a întrebat:

Buna seara, de cateva ore am o durere foarte mare langa inima, prima data daca stateam pe o parte nu ma mai durea, dar acum ma doare indiferent cum stau, daca imi opresc respiratia nu ma mai doare asa tare, dar daca ma mișc putin parca ma taie cineva si nu mai am putere in maini, ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Nu trebuie sa te sperii. Este doar un junghi la inima care intr-adevar te face sa te doară de parca ti ar baga cineva un cuțit în inima. Nu trebuie sa ti faci griji. Multa sanatate!

| anonimg a răspuns:

Dacă durerea dispare când îți ți respirația, și se mărește în intensitate atunci când te miști, atunci trebuie să fie vorba de un junghi intercostal.
Citește tot articolul acesta:
https://www.romedic.ro/junghiul-intercostal-ghidul-pacientului-0C36910
Problema va trece de la sine; dar te poate ține și o săptămână.
Recomand să mergi la medicul de familie. Iei legătura la telefon cu dumnealui/ei pentru ca măcar să îți recomande un tratament.
Sau măcar să mergi tu la farmacie, unde pe lângă medicamente să îți iei și un unguent care ajută la eliminarea durerii (gen Bengay, voltaren).
Sănătate!
Evita mișcările care duc la durere. Nu-ți provoca dureri pentru că nu va trece durerea făcând mișcări.

| Nume6 a răspuns:

Posibil și de la constipaţie. Dacă ai așa ceva. Dacă ai scaun tare sau nu ai mai avut de câteva zile. Acolo lângă inimă e și colonul și face compresie pe inimă, mai ales în episoade de constipaţie happy Apoi asta duce la amorţeală în mâini.

| iulian1302 a răspuns (pentru Nume6):

Mai mari aberatii nu am citit! Cum sa fie colonul langa inima si sa faca compresie pe inima? Doamne fereste! Ia si citeste anatomia cutiei toracice si anatomia cavitatii abdominale! Inima este situata in cutia toracica pe cand colonul este situat in cavitatea abdominala! Intre cutia toracica si cavitatea abdominala se afla diafragma care le separa! Deci nu au cum sa fie inima si colonul in aceeasi regiune!