| Pisiiiiic123 a întrebat:

Buna seara, de cateva zile ma doare foarte rau in partea dreapta(tin sa anunt ca nu am facut efort)iar de 2 zile mi s-a si umflat in zona respectiva. Am dureri foarte mari, ma doare daca tusesc sau merg, cand ma aplec.
Imi puteti spune despre ce ar putea fi vorba?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Atunci te a tras curentul, oricum pentru a te vindeca ai nevoie de un fular gros sa tină cald, avand spatele cald grabesti vindecarea, acolo este ca si o raceală, cand esti racită stai in pat la caldură sa te faci bine, acelasi lucru trebuie sa faci tu acum, sa stai in pat sa te incalzesti si sa treaca durerea, multa sanatate, poti lua un ketonal sa calmezi durerile.Si sa te dai cu cremă sin dolor fastum gel sa grabesti vindecarea.

11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Coastele le ai fracturat, trebuie sa pui pe spate un fular cu care sa te stringi bine sa se sudeze coastele sau un corset. Esti fată sau băiat? Ce varsta ai?

| Pisiiiiic123 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt fata si am 17 ani. Nu cred ca mi am fracturat coastele pentru ca nu am facut nimic care ar putea sa le rupa.

| Pisiiiiic123 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Iti multumesc frumos pentru sfat.dar tot mi e cam frica ca la cate am citit pe netul asta.mi e frica sa nu am ceva pe la ficat. oricum o sa ma duc la doctor.dar am asa o teama.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Pisiiiiic123):

Multumesc si eu pentru fundă, daca aveai ceva la ficat aveai alte simptome, ficatul este celula hepatică, dar pentru a te liniștii mergi sa faci ecografie abdominală, de unde esti?

| Pisiiiiic123 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mai stau asa o perioada. daca se agraveaza o sa ma duc. din Ploiesti

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Pisiiiiic123):

Ok, multă sanatate.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Pisiiiiic123):

Atunci te a tras curentul, oricum pentru a te vindeca ai nevoie de un fular gros sa tină cald, avand spatele cald grabesti vindecarea, acolo este ca si o raceală, cand esti racită stai in pat la caldură sa te faci bine, acelasi lucru trebuie sa faci tu acum, sa stai in pat sa te incalzesti si sa treaca durerea, multa sanatate, poti lua un ketonal sa calmezi durerile.Si sa te dai cu cremă sin dolor fastum gel sa grabesti vindecarea.

| Violleta2022 a răspuns:

Poate fii vorba de apendicita acuta si te sfatuiesc sa mergi la medic de urgenta, pentru ca poti afce peritonita, sau poate sparge si faci septicemie si mori.
Nu glumesc! Daca s-a umflat si doare, fugi la spital!

| Pisiiiiic123 explică (pentru Violleta2022):

Am facut operatia de apendicita acum 2 ani.

| christall a răspuns:

In dreapta e ficatul dar nu stiu daca tedoare sub coasta, daca este doar un junghi, sau mai jos sub burta, la hernie

| Pisiiiiic123 explică (pentru christall):

Fix sub coasta dreapta si mai e si ceva umflat acolo care se simte la mana.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru christall):

Ca sa stie sigur ca este hernie are nevoie de ecografie abdominală, hernia se face numai de la efoirt, ori ea a zis ca nu a facut efort.