| Adrianacherry a întrebat:

Am fost ieri la dentist cu un dinte din fata care este putin spart si cariat tare si mi-a facut tratament endodontic, dar acum 2 luni nu era aproape deloc cariat sau smaltul spart si am sunat azi ca a inceput noaptea sa ma doara dintele foarte tare si sa simt presiune,apoi a urcat sub nas,după m-a programat tot azi doar mi-a deschis canalul in spatele dintelui sa se scurgă puroiul si l-a lasat asa pana saptamana viitoare,dar a inceput sa ma doara muschii la picioare,maini,capul,tremur,frisoane,si a inceput sa se umfle și mai tare mi-a spus sa iau Nurofen, de antibiotic nu a zis nimic sau pot sa iau antibiotic și alt antiflamator?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

In privinta antibioticului trebuie sa suni medicul de familie. Fara acesta nimeni nu-ti va da antibiotic. Daca nu mai este medic de familie in weekend, suni la 112.
Am impresia ca dentistul la care ai mers nu da semne ca ar fi calificat; pentru ca la orice infectie trebuie sa ti se dea antibiotic, nu nurofen. Suna deci la 112 si schimba si dentistul.
Simptomele pe care le ai pot fi si de la covid. Dar nu ai de ce sa te sperii. Nu exista om care sa nu aiba gripa; si covidul este tot o gripa- deci ambele sunt ceva mai mult decat o raceala. Si ambele se trateaza cu antibiotic.