| Alecsandra27 a întrebat:

Help! Urgent!
Cam de ieri de dimineata a inceput sa ma doara un dinte chiar din fata ( este putin spart de ceva timp dar mi-a fost frica de stomatolog) si astazi dupa amiaza nu am mai suportat durerea si am fost la medic. Insa nu mi-a facut nimic. M-a trimis sa fac o radiografie si sa ma intorc vineri. Si sa iau Amoxacilina. Problema este ca acum am dureri fff mari care s-au extins si la dintii de langa si chiar pana in cerul gurii si simt cum imi zvacneste. Mai tare decat durerea de dinte m-a speriat durerea de la dinte pana in cerul gurii... De ce simt asa? Se poate intampla ceva grav pana vineri cand ajung la medic? Imi este frica sa nu se extinda infectia...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

N-are cum, stia doctorul ala ce face cand ti-a dat tratamentul si ti-a zis sa revii.

| sierra1 a răspuns:

De aia ți-a dat medicul Amoxacilina, pentru a opri și limita infecția (abces dentar)

| Alecsandra27 explică (pentru sierra1):

Am inteles asta, dar problema este ca eu simt ca se extinde mai mult spre cerul gurii...Si durerile sunt mai intense.

| sierra1 a răspuns (pentru Alecsandra27):

Tratamentul minim e de cinci zile (atât ți-a pescris?)

| Alecsandra27 explică (pentru sierra1):

Da. 5 zile - 1 la 8 ore. Urmeaza sa iau cea de a doua pastila peste o ora...

| sierra1 a răspuns (pentru Alecsandra27):

Le iei odată la 8 ore? Cam a 2 a zi ar trebui să-și facă efectul (să înceapă să se retragă abcesul)

| Alecsandra27 explică (pentru sierra1):

Da. La 1 urmeaza sa iau a doua pastile. Sper maine sa ma trezesc mai bine. M-am panicat foarte tare cand a inceput sa ma doara si sa simt infectia cum pulsa pana in cerul gurii. O sa iau totusi si un ketonal pentru a ma putea odihni acum. Altfel nu am nici o sansa sa imi treaca durerea...

| sierra1 a răspuns (pentru Alecsandra27):

Fă-te bine!

| Alecsandra27 explică (pentru sierra1):

Multumesc mult! O seara buna!

| sierra1 a răspuns (pentru Alecsandra27):

Să fii iubită!