| Maria2008op a întrebat:

Buna seara,De vreo luna doua am incontinuu pofta foarte mare de mancare nu ma pot controla, in 2 luni am pus 7 kg. Daca aveti vreun sfat sau daca ati patit si voi va rog sa imi lasati un raspuns! multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Ilovedinero a răspuns:

Asta este mancat pe fond nervos.Tu trebuie sa vezi ce s-a schimbat in viata ta de cand ai inceput sa mananci asa, trebuie sa vorbesti tu cu tine.Am trecut prin ce treci tu si eu am facut niste prostii mai mari dupa, iti spun din propria experienta ca nu trebuie sa faci schimbari fizice ci trebuie sa vezi ce te deranjeaza.Mancatul pe fuga este unul dintre factorii cei mai frecventi, incearca sa mesteci de 20 de ori fiecare muscatura si asa creierul va intelege.Cat timp simti ca nu te poti controla, pune-ti portia exacta si decide portia cu o seara inainte caci daca iti decizi portia cand ti-e foame vei manca mult mai mult.Trebuie sa fi constienta ca te poti controla, tu esti cea care controleaza corpul tau, chiar si mintea.Incearca sa ai 5 mese si 2 gustari sanatoase, undeva la 1500-2000-kcal, concentrate pe fibre si proteine, evita zaharul in exces caci poate creea senzatia de foame care in realitate e pofta si bea minim 1, 7 litrii de APA pe zi. Fara sucuri caci din nou, contin foarte mult zahar care poate creea senzatia de foame

| Maria2008op explică (pentru Ilovedinero):

Multumesc foarte mult, am sa incerc sa urmez acest sfat!

| SuNaM a răspuns:

Fi atenta ce aliment consumi cel mai mult. Corpul tău îți spune ca are lipsa de ceva. Dacă de exemplu mănânci mult peste în ultimul timp nu ai fier și omega3( ai anemie).

| Maria2008op explică (pentru SuNaM):

Peste consum dar nu foarte des, cel mai des consum in ultimă perioada ff multa paine