Întrebare recomandată | DrQuick a întrebat:

Buna seara.

Doresc sa ma lamuriti si pe mine cu niste informatii.

M-am inscris la niste cursuri de barman-ospatar si la acel restaurant unde fac practica mi-a spus intai sa ma duc sa fac analize.

Am fost la un laborator de analize. m-a intrebat in ce domeniu si mi-a spus ce analize trebuie facute. Mi-a spus sa cumpar un dosar medical si sa il completez si trebuie completate si datele firmei.

Am fost la firma unde m-am inscris la cursuri si mi-a spus ca ei nu trebuie sa completeze acel dosar si sa ma duc la medicina muncii ca il completeaza aia acolo.

Si uite asa m-am plimbat toata ziua de acolo colo... deci pana la urma cum trebuie facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Firma unde te-ai inscris la cursuri are contract cu medicul de medicina muncii si are obligatia sa-ti plateasca aceste analize necesare pentru controlul periodic.
Maine te duci la medicina muncii si rezolvi problema.Iti doresc sa ajungi cel mai bun ospatar!

| mona a răspuns:

Du-te la medicina muncii si rezolvi problema

| mihaiion2 a răspuns:

Firma unde te-ai inscris la cursuri nu este obligata sa iti plateasca analizele deoarece tu esti cursant si nu esti angajatul lor. Daca erai angajat la ei Raniia avea dreptate. Avand in vedere situatia ta trebuie sa te duci la orice laborator de analize medicale cu doua probe de scaun ("treaba mare") deoarece trebuie sa faci doua analize - examen coproparazitologic si coprobacteriologic - pentru paraziti si infectii - rezultatele le primesti in 1 zi pentru paraziti si vreo 2 pentru infectii. Cu rezultatul la aceste analize te duci la medicul de familie sa iti dea o adeverinta cu clinic sanatos la care atasezi cele doua rezultate si le poti duce la firma unde faci cursurile. In domeniul alimetatiei publice aceste analize trebuie facute la 6 luni. Cand te vei angaja va fi obligatia firmei care te angajeaza sa iti plateasca analizele. Pana atunci le faci pe propria cheltuiala - asa cum ai platit si cursul.

| DraudeS a răspuns:

Buna seara!

Te duci la medicina muncii si rezolvi situatia.

Sanatate!