| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara,
Doresc sa stiu daca s-a mai confruntat cineva cu urmatoarea situatie:
De la un timp imi este "scarba" sa mananc, pofta de mancare am, foame imi e si cand ma pun la masa sa mananc. Imi trece instant pofta si mi se face scarba, mananc cu dificultate, parca mi se opreste in gat, simt ca mancarea respectiva are ceva, ca si cand ar fi stricata, ori ca atunci cand gasesti un fir de par in mancare sau o musca... efectiv simt ca nu e in regula mancarea din farfurie si ca are ceva foarte naspa in ea, ba chiar imi apar imagini vizuale in minte, in timp ce mestec, cum ca e ceva in mancare foarte scarbos, desi ea este perfect curata, miroase bine, arata bine.
Din ce am gasit pe net, alte cazuri, nu era nimic asemanator, in majoritatea cazurilor cu scarba de mancare, nu aveau nici pofta de mancare... Ei bine eu am pofta de mancare, scarba apare in momentul cand incep sa mananc sau in timpul mancatului.
De mentionat ca nu mereu mi se intampla, sunt zile si zile.
Astept pareri si cazuri.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BabaOarba a răspuns:

Este o tulburare psihica, trebuie sa mergi la un specialist. Din moment ce totul este fizic ok, insa gandurile tale transforma mancarea in altceva, e o dereglare psihica, pentru care trebuie identificate cauzele.

Nu amana rezolvarea, deoarece daca starea persista se poate ajunge la anorexie.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mananca numaice-ti place, fructe proaspete sau mancare negretoasa: supe de zarzavat, legume fierte, salate... posibil sa ai o criza de fiere (colecist) sau sa fii gravida.

| DrDilavia a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu sunt gravida, e mai complicat cu o posibila sarcina la mine, e nevoie de tratament pentru o sarcina.
Ca fapt divers mananc ce imi place. si mi se face greata de la absolut orice.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai o problemă psihică la care ai nevoie de un specialist să o clarifice.

| iulia0514 a răspuns:

Sfatul meu este sa mergi la medic! Nu știu dacă te ajuta dar și eu aveam același simptome când am fost însărcinată

| DrDilavia a răspuns (pentru iulia0514):

Multumesc, o sa ma duc, la mine nu se pune problema de sarcina, am uitat sa specific, am nevoie de tratament hormonal pentru o posibila sarcina. Nu iau tratament pentru ca nu am in plan un copil in momentul de fata, deci insarcinata nu sunt cu siguranta.

| iulia0514 a răspuns (pentru DrDilavia):

Atunci cel mai sigur este sa mergi la medicul de familie și de acolo o sa te îndrume mai departe! Nu lua suplimente alimentare fără recomandarea medicului

| CleanHeart a răspuns:

Cumpără ți niste vitamine anume ce îți dau pofta și sunt care te ajuta și la psihic dar o să știe farmacista ce sa îți recomande daca ii explici situația, e din psihic și încearcă să nu îți mai faci greata și să mănânci ce îți place cel mai mult
Eu m.am confruntat când am suferit din dragoste dar am luat vitamine deși mi.am dat seama că e din psihic și acum am o pofta enorma de mâncare, dacă ești bine cu tine, îți place și mâncarea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ăsta a fost efectul la mine după ce am avut covid. O perioadă mâncarea indiferent ce era parcă avea gust de cretă sau usturoi sau fier sau alte gusturi tot așa.

| DrDilavia a răspuns (pentru anonim_4396):

Am avut covid, de mai multe ori, intr-adevar nu mai simti gustul o perioada, dar nu asta e la mine in prezent... Simt gustul. dar parca imi face greata.

| MelysaMeli a răspuns:

Si eu la fel de 1 an?