| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, dupa administrarea injectiei intramusculare de Cefort 1g cu 3, 5 ml lidocaina 1% pot aparea mai tarziu dureri la locul injectiei, ce se poate face imediat dupa administrarea injectiei intramusculare pentru a reduce la minim aceste dureri, multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Scopul Lidoicainei este sa anestezieze zona cu scopul de a preveni transmiterea stimulului dureros la creier (astfel oprește durerea in timpul administrării).
Posibil sa apara, in funcție de cum este făcută manopera, in funcție de poziția in care stai când ți se face injecția. Sa nu stai încordat la administrare ca va durea.

1 răspuns:
| Nirvanaaa a răspuns:

Este posibil sa fie zona mai sensibilă și sa apara dureri, însă nu de intensitate mare.