| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua, in urma unor repetate probleme dentare aparute in timp dupa rezolvarea probemelor de natura dentara pentru eliminarea infectiei aparute in organism s-a recomandat Cefort de 2 mg administrat o singura data pe zi intramuscular timp de 7 zile. Intrebarea catre dvs. este daca 2 ml de lidocaina (xilina) cu concentratie de 1% este suficient in seringa de 10 ml si restul ser fiziologic pentru a nu aparea probleme din cauza xilinei si pentru a elimina durerea la locul administrarii? Administrarea se face in 2 prize egale de 5 ml administrate in locuri diferite, mentionez nu nu am avut probleme cu xilina in urma administrarii acesteia la stomatolog precum si atunci cand mi-a fost scos un lipom de grasime la un cabinet privat de microchirurgie, va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Corecteaza-ma, te rog daca nu am inteles bine!
Tu vrei sa iti administrezi o injectie cu xilina pentru a nu simti injectia cu antibiotic?

| Floridori a răspuns:

Este vorba de o fiola standard de 10ml cu 1% xilina.
Daca nu ai avut reactii adverse in trecut, din punctul asta nu ar trebui sa iti faci probleme.
De suficient, este suficient pentru a nu simti durere dar cred ca ar trebui sa iei in calcul niste chestii.
Xilina administrata intravenos sau intramuscular da o senzatie de usturime sau arsura pana incepe sa isi faca efectul in plus exista contraindicatii clare in ceea ce priveste administrarea ei si conducerea de masini si utilaje.
Doza recomandata depinde de procedura si de greutatea ta, dar nu exista o cantitate sigura de lidocaina administrata astfel incat sa conduci.
Indiferent daca adaugi ser fiziologic si o diluezi, tot aceeasi cantitate de xilina va intra in corpul tau. Daca tu bei 2 litri de tuica dar dupa fiecare pahar de tuica bei o gura de apa, tot 2 litri de tuica ai baut.Cred ca intelegi ce vreau sa exemplific...
Ai luat in calcul sa renunti la ea? Stiu, injectia cu antibiotic poate fi un pic dureroasa dar nu insuportabila.
Ca idee, in cabinetul stomatologic iti administreaza intre 3 si 5 ml. solutie cu 1% lidocaina.Asta ca sa ai o idee si sa iti dai seama cat de puternica este...Deci iti poti face doar jumatate de fiola, dar contraindicatiile vor fi aceleasi.In functie de organism, eliminarea lidocainei in proportie de 90% poate fi facuta si in cateva ore.
Nu stiu cat te ajuta ceea ce am spus dar nu stiu daca este o solutie avand in vedere ca lidocaina este o substanta destul de toxica si administrata 7 zile la rand...intelegi tu unde vreau sa bat.
Tie iti este teama de durere sau de ce vrei sa o faci?

| Floridori a răspuns:

Cantitatea minima care si-ar face efectul depinde de greutatea corporala. Poate fi oriunde intre 1ml. si 5 ml. Cel mai simplu este sa se ajunga undeva la mijloc in ceea ce priveste cantitatea, adica 2-3ml.
Dar asta nu inseamna ca se poate conduce imediat.Ideal ar fi sa se astepte macar o ora, chiar 2 dupa.

| Floridori a răspuns:

Inteleg.Chiar si asa, nu ar trebui sa conduci imediat.
Multumesc! O seara frumoasa!