| anonim_4396 a întrebat:

BUNA SEARA, stie cineva daca la Moldamin in afara de apa pentru produse injectabile se adauga si xilina, aceasta combinatie poate provoca noduli sau flegmoane la locul injectiei? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Xilina nu provoaca noduli, dar moldaminul poate provoca, daca este facut de o asistenta nepriceputa.
Din experinta mea, medicii nu recomanda ca moldaminul sa fie facut cu xilina, fiindca scade drastic puterea moldaminului, si practic il faci aproape degeaba.

| Catrice a răspuns:

Apa pentru produse injectabile rolling on the floor presupun ca n-ai auzit de ser fiziologic, clorura de sodiu...
Chestia cu xilina amestecata și injectata cel puțin în cazul meu n-a avut niciodată efect, indiferent de ce făceam injectabil, tot durea după. Practic e mai multa soluție diluata.