| anonim_4396 a întrebat:

Injectiile cu antibiotic de Cefort 1g administrate intramuscular sunt foarte dureroase daca se combina doar cu ser fiziologic fara lidocaina sau este mai bine administrarea lor cu lidocaina ( xilina 1% ) conform prospectului pentru a evita durerea, cum ati procedat cine a fost in aceeasi situatie? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Nu pot spune ca este total nedureroasa.Veti simti acul si veti simti usturime si durere in primele secunde de administrare.
Weekend placut!

8 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Ai dat funda pe un raspuns neadevarat. Orice injectie facuta cu antibiotic determina o durere de cateva zile in zona unde se face. Stiu din propria experienta: am facut 15 injectii la un tratament.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu, cu ser fiziologic.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu mai stiu ca a fost acum 2 ani, dar nici nu m-am uitat la el ce fel e.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Penicilina da, dar nu de nesuportat. Depinde cat de "usoara" avea mana cel ce o facea, adic priceput si rabdator de a iminge usor lichidul din seringa. Cel care mi-a facut injectiile era barbat, dar atat de usor le facea ca nici nu simteam. Mai ales ca imi placea cand imi atingea fesa. laughing

| Floridori a răspuns:

Nu sunt atat de dureroase incat sa merite o alta intepatura in prealabil.
E ca si cum te-ai cresta ca sa nu simti taietura.
Multa sanatate!

| Floridori a răspuns:

Nu.Lucrez in sanatate.
Uneori xilina se combina cu antibioticul.De obicei, antibioticului i se adauga xilina in loc de o parte de ser fiziologic pentru a amorti locul.
Ceea ce trebuie sa intelegeti este ca imediat dupa administrarea de xilina nu puteti conduce masini si utilaje.
Injectarea cu antibiotic poate fi un pic dureroasa dar nu este vorba de o durere insuportabila.
Multa sanatate!

| Floridori a răspuns:

Dupa cum am spus si mai sus, este o injectie dureroasa dar depinde mult de rezistenta fiecaruia la durere.
In plus, eu am inteles din intrebarea precedenta ca vreti sa conduceti si nu puteti conduce imediat dupa ce vi s-a administrat xilina.
Puteti incerca prima oara fara si vedeti cum suportati durerea.Asta in cazul in care tineti neaparat sa conduceti imediat dupa. Apoi decideti daca puteti suporta durerea fara sa faceti xilina si sa nu aveti probleme in a conduce sau nu suportati durerea, faceti injectia cu xilina si nu conduceti dupa.

| Floridori a răspuns:

Nu trebuie repetat testul la xilina, deoarece stiti deja ca nu sunteti alergic.
Penicilina face parte dintr-un grup, iar Cefort din altul, mai exact grupul cefalosporinelor (antibiotice beta-lactamice). Este foarte adevarat ca daca sunteti alergic la penicilina, nu puteti lua tratament cu Cefort, dar exista o foarte mica posibilitate sa existe reactii adverse chiar daca nu sunteti alergic la penicilina.
O seara frumoasa!