| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara! Este adevărat ca dacă tușești și dormi noaptea pe spate, poți face aprindere la plamani? Doresc răspuns cu explicații. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Plamanii se incalzesc excesiv si faci aprindere mai ales daca ai materiale sintetice pe pat. Medicii recomanda sa dormi pe o laterala si, cel mai bine, pe partea opusa inimii. Daca tusesti nu este o problema decat daca este o tuse repetata ceea ce poate fi semnul unei probleme la plamani.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este adevărat.

| relian a răspuns:

laughing dar tu cum dormi,suspendata in aer? Cei aia aprindere la plamani? Nu stiam ca plamanii se aprind.
Poti dormi pe orice parte vrei,nu se va intampla nimic,nu se va aprinde nimic.
Cei mai multi oameni dorm pe spate sau pe una din laterale,putini is care dorm pe burta.

Cand mergi sa cumperi saltea,aia care is profesionisti te intreaba cum dormi,sa stie ce saltea sa iti recoamde,ori perna.

Soloantanul a dat un raspuns cataclismic laughing ceva se intampla cu lumea asta de sarbatori.
Ori se consuma prea mult alcool si oamenii is ametitit mai tot timpul,ori trecem noi ca planeta prin ceva naspa.

Am vazut mai multi useri care pareau inainte sa dea ceva raspunsuri mai bunicele,ai logice,dar acu vad si pe Solontanu si pe Turbina dau niste raspunsuri de astea de sta mata in coada laughing zici cas altii.
Ori poate nu am fost eu atent la raspunsurile lor si asa erau si pana acum,adica cataclismici laughing

Auzi la el daca ai materiale sintetice pe pat iei foc laughing iti iau plamanii foc,solontane pe la ce scoala ai trecut frate,pe la ascoala de corectie.
Organismul nu se incalzeste de la stat in pat,unde pui ca avem sistem de racire,mai tot timpul se pastreaza in corp o temperatura anume, ca de ar fi cum spui nu te mai trezeai, ori te trezeai pe alta lume.

Dar asta e, fiecare cat poate duce, poate oamenii or fi imbatranit si lasa capu, tot ce se poate.

| Sofer a răspuns:

Nu e.

| Lukasssz a răspuns:

Nu lol, cine te-a mintit, @NRX?

Răspuns utilizator avertizat
| Eireann a răspuns:

Nu tocmai. Aprindere la plamani este expresia populara pentru pneumonie, in majoritatea cazurilor bacteriana sau virala deci poti sa stai in orice pozitie ca nu conteaza. Exita si pneumonia de aspiratie care are ca si cauza continutul din stomac sau din gura care ajunge in plamani. Asta se intampla la persoane varstince sau care stau imobilizate la pat, la cei care sufra un atac vascular cerebral si au reflexul de tuse afectat, persoane in coma sau stare vegetativa, etc. - foarte rar in cazul unei peroane tinere si fara alte probleme de sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai mult tușești mai rău. Mie mi s-a întâmplat când am fost răcită.