| Mik_Ingeras_1994 a întrebat:

Bună seara, azi am fost la ginecologie sa-mi fac un control sunt și mi-a spus ca sunt gravida în 5 săptămâni si pe ovulul stang am chist as vrea și eu dacă se pot sa-mi spuneți dacă pot păstra sarcina ......Imi doresc foarte mult, va mulțumesc mult, astept raspuns.

8 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Trebuia sa intrebi medicul.Ca o parere, as zice ca nu cred ca ar influenta cumva negativ sarcina, depinde de marimea chistului.Intreaba medicul, urgent pentru a lua masurile necesare din timp!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai un pic... ai fost la control al ginecolog dar si vii si intrebi pe un site unde media de varsta e de 12 ani? unde e logica?

| Violleta2022 a răspuns:

Felicitari pentru sarcina!
Sfatul cu pastratul sarcinii ti-l poate da doar un medic care te-a controlat si a vazut marimea chistului.
In principiu, daca chistul este mic, nu sunt probleme cu sarcina.
Dar, daca ai fost la gineoclogie si ti-au spus de sarcina si chist, de ce nu ai intrebat si de riscurile sarcinii in situatia actuala?!
Intoarce-te si pune-i mediuclui intrebarea asta, ca el trebuie sa stie ce fel de chist si cat de mare este si el ar fi singurul care ar putea sa-ti dea un raspuns clar.

| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand chistul poate exista pe unul sau pe ambele OVARE si nu pe OVUL asa cum afirmi in mod eronat. In al 2-lea rand dezvoltarea unei sarcini nu poate fi afectata deloc de asa numita afectiune a ovarelor chistice (SOPC). Este incredibil ca un medic ginecolog sa nu-ti fi explicat pe intelesul tau aceste lucruri extrem de simple. Daca cele relatate sunt intr-adevar reale/adevarate, atunci rezulta ca nu ai fost atenta la ceea ce ti s-a spus si ar fi cazul sa ceri niste explicatii suplimentare. Sanatate!

| mihai69 a răspuns:

De ce nu?!?
Dar nu mai bine întrebi medicul? te va sfătui exact ce ai de făcut de-acum încolo ca să fie totul bine.

| Emilian65 a răspuns:

De ce ne intrebi pe noi si nu ai intrebat medicul ginecolog? El este in masura sa-ti spuna daca poti pastra sarcina sau nu.

| Ecaterina2016 a răspuns:

Mama ei de anatomie! Facem copii fără sa ne cunoaștem corpul...trist!

| Saraaa2345 a răspuns (pentru Ecaterina2016):

Ești nesimțită tare!