| Was a întrebat:

Buna seara, este cineva care a fost operat de chist hidatic hepatic poate să îmi dea mai multe informații, ce pași a urmat după operație și dacă a avut și drenaj și dacă operația a fost clasica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| DjSannan a răspuns:

Buna seara! Sunt dispus sa va ofer cat mai multe informatii despre chistul hidatic hepatic si despre interventia chirurgicala de care ati mentionat.

Un chist hidatic hepatic este o tumora benigna care se dezvolta din infestarea cu parazitul Schistosoma, care poate afecta ficatul, plamanii sau alte organe. Chisturile hidatice pot fi simple sau multiple si pot avea dimensiuni variate, de la cativa milimetri la cateva centimetri sau chiar mai mari.

In general, tratamentul chisturilor hidatice hepato-biliare este chirurgical. Interventia chirurgicala poate fi clasica (prin laparotomie) sau laparoscopica, in functie de dimensiunea chistului, de localizarea acestuia si de starea generala de sanatate a pacientului.

Dupa operatie, pacientul poate avea nevoie de un drenaj postoperator pentru a preveni acumularea de lichid in cavitatea abdominala. Acest drenaj poate fi scos dupa cateva zile, atunci cand medicul considera ca este necesar.

Este important sa urmati intocmai recomandarile medicului dupa operatie, pentru a va recupera cat mai repede si a evita complicatiile. Acestea pot include dureri abdominale, febra, greata si varsaturi, diaree sau constipatie. Este important sa va informati medicul daca apar oricare dintre aceste simptome dupa operatie.

Este de asemenea important sa va protejati impotriva infectiilor parazitare prin respectarea regulilor de igiena personala, prin evitarea contactului cu apa contaminata si prin purtarea pantofilor in zonele cu risc crescut de contaminare.