| Was a întrebat:

Buna, știe cineva ce terapie trebuie sa urmeze daca ai chist hidatic hepatic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

In cele mai multe cazuri, daca nu exista contraindicatii si chistul este de marimi mari, sau prezinta risc crescut de ruptura, se indeparteaza prin interventie chirurgicala.

Tratamentul medicamentos este o optiune doar atunci cand exista riscuri prea mari in ceea ce priveste operatia, sau chistul este situat central si are dimensiuni pe care medicul, in functie de anumiti factori, considera ca le poate reduce prin medicatie, insa tratamentul medicamentos are o rata de succes mult prea mica (aproximativ 30%). Deci chirurgia ramane planul principal de vindecare.
In plus, medicatia va fi folosita in cazul in care, in timpul operatiei, lichidul chistului este diseminat.

Nu stiu exact la ce te referi prin "terapie", dar astea sunt metodele de tratament.Pana la urma este un chist benign, da, dar problema este ca a fost format de prezenta unui parazit la nivelul ficatului, deci in mod cert, trebuie rezolvata problema.

| Simpatic a răspuns (pentru Floridori):

Prin parazit la nivelul ficatului te referi la virus hepatic B, C?

| Was explică (pentru Simpatic):

Am fost diagnosticat cu chist hidatic hepatic de 5 '/6 cm eram in vacanta in Romania și mă simțeam rău și am mers la spital și a spus că trebuie să sau Albendazon 10 zile ducă care să îl operez eu m-am întors în Germania am spus că continui aici dar aici spune că sa mai rău 6 săptămâni Albendazon după cara da fac un tomograf și dacă are aceleia dimensiuni să îl lăsăm așa și să îl urmărească problema este că pe mine mă deranjeze simt mereu un disconfort sub coasta în partea dreaptă

| Floridori a răspuns (pentru Simpatic):

Nuuuu! Acestea sunt virusuri.

Chistul hidatic hepatic este cauzat de 3 subspecii ale parazitului Taenia echinococcus.In cele mai multe cazuri este vorba despre Echinococcus granulosus (dar poate fi vorba si de E. oligarthus, sau E. multilocularis). Vorbim despre un vierme lat de dimensiuni mici care se localizeaza la nivelul tesutului si formeaza un chist cu lichid.
Este destul de des intalnit la animale, dar poate fi transmis omului, iar cel mai des este atacat ficatul.

| Simpatic a răspuns (pentru Floridori):

Am inteles, vezi de aceea nu o sa mai mananc la restaurante sau alte locuri, nu stii cum iti intra un parazit de acesta in corp si iti da viata peste cap

| Floridori a răspuns (pentru Simpatic):

Acest parazit se transmite intre canide (reprezentand si gazda finala), ierbivore si om.
Cel mai des, omului ii este transmis prin contactul direct cu animalele domestice sau cainele de companie si mai rar prin mancare (doar daca vorbim de vegetale ce au fost fertilizate cu fecalele animalului infectat).
Deci este putin probabil ca intr-un restaurant sa iei contact fix cu acest parazit, dar iti inteleg reticenta.Si eu evit sa mananc in restaurante din motive varii ce tin de igiena si sanatate.