| SalamdePorcpentruTriviaAmuzante a întrebat:

tatal meu a fost operat de chist hidatic hepatic a stat cu drenu 3 luni jumate
dupa ce ia scos drenu a inceput sa fac efort foarte repede sad
si acum il doare intr-o parto la ficat dar mai inspre spatee sad
eu zic sa nu aiba vreon junghi si sal tina ca nici nu poate sa se ridice normal din pat se chinuie oleaca si il doare crying
eu ma gandesc sa nu-i fi iesit alt chist dar nu e operat nici de 6 luni sad
oare ce poate sa aiba?sad
scuzati greselile de ortografie si dau funda
multumesc anticipat si as vrea cat mai multe raspunsuri sad
Multumes!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Chistul hidatic apare din cauza unei infectii cu un parazit (un vierme), nu din cauza efortului. Mai degraba s-au deplasat niste suturi (fire chirurgicale). Ar trebui sa-l vada cat mai repede chirurgul care l-a operat pentru a nu aparea complicatii serioase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am fost operata de chist hidatic hepatic am stat trei luni in spital parerea mea este sa mearga la spital la medicul care la operat el este in masura sa spuna ce are sunt sigura ca ii vor face investigatii o ecografie o tomografie este singura solutie