| Aries90 a întrebat:

Eu am niste probleme cu coloana, si am cautat pe internet despre ele dar nu ma prea pricep. Am fost diagnosticata cu hernie de disc cervicala acum vreo 7 ani, iar mai nou cu scolioza cervicala si scolioza lombara... Am facut un RMN si medicii imi spun ca nu e necesara o operatsie, dar eu nu intseleg, trebuie sa ajung in punctul critic ca sa ma operez? Tot ce vreau este sa scap de problemele astea, caci m`am saturat sa mor de durere si sa nu pot face mai nimic. Fac totusi gimnastica medicala, dar nu ajuta la nimic. oh go on Ani pierdutsi si cu asta. Sa ma apuc de inot? Astept un sfat, poate ati mai auzit de cazuri din astea... Multsumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, trebuie sa ajungi la un anumit prag, altfel nu se poate scoate discul care este inca ancorat in inelul discal fara a distruge complet vertebra. Adica operatia se face numai de la un anumit nivel incolo, cand discul s-a eliberat din inelul discal.

| User a răspuns:

Pai du-te la alti doctori. in strainatate eventual...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La Cluj este Clinica de ortopedie si chirurgie minimal invaziva - ORTOMED-AB, cu un medic renumit, cu experienta de 25 de ani numai in chirurgie minimal invaziva, membru al Asociatiei de Chirurgie Minimal Invaziva a Herniei de Disc din Marbella in 1986 si, distins cu diploma de onoare UNESCO pentru activitate medicala. Poate ca ar fi bine sa iti faci o programare sa iti spuna exact ce problema ai si cum o poti trata. Am fost la el pentru ca am si eu 2 hernii de disc. Crede-ma ca ma simt bine acum si sunt tare multumita. Daca doresti numele medicului si un numar de telefon, ti-l trimit in mesaj privat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu mai imi vine de dragoste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, nu stiu daca iti mai pot fi de ajutor. Eu sunt operata de hernie de disc L4-L5 in dec2006, acum aug 2010 am facut RMN si am recidiva. Sfatul meu fereste-te cat poti de operatie, merita sa incerci si aparatul Ceragem. Multa sanatate

| leviathan23 a răspuns:

Incearca la cluj Clinica de ortopedie si chirurgie minimal invaziva - ORTOMED-AB, o programare la dr Craciun e 60 lei. eu miine ma duc daca te intereseaza mai vb.

| leviathan23 a răspuns:

Si eu am o hernie de disc care nu se opereaza in starea sta pentru ca nu e de operat. E o stare incipienta si prefer sa ma ingrijesc decat sa ajung la cutit.