| Oana24 a întrebat:

Am facut un test Babes Papanicolau al carui rezultat este: Negativ pentru leziuni intraepiteliale sau malignitate, Modificari non neoplazice inflamatorii, Observatii: Celule epiteliale reactive, granulocite. Dintr-un raspuns la o intrebare similara de pe site am inteles ca inflamatia a fost provocata de o infectie (corectati-ma daca gresesc). As vrea sa stiu daca poate fi provocata si de pastilele anticonceptionale. De asemenea as vrea sa stiu daca este necesara tratarea inflamatiei si in ce mod. In conditiile acestui rezultat este indicat sa iau anticonceptionale?
Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| s4a a răspuns:

Buna, Oana. Prezenta granulocitelor (leucocite) indica o infectie locala care trebuie tratata. Tratamentul adecvat il stabileste medicul ginecolog in urma unei culturi bacteriene. Nu cred ca utilizarea anticonceptionalelor a influentat cu ceva aceasta problema, dar trebuie sa eviti contactele sexuale pana la vindecare.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai intr-adevar o infectie. Nu a fost provocata de anticonceptionale, ci de un microb, luat pe cale sexuala sau migrat din vecinatate (anus, rect). Ginecologul iti va recomanda tratamentul cel mai potrivit. Anticonceptionale iei asa cum ti-a prescris ginecologul, ele nu sunt implicate in aceasta problema.

| foxi a răspuns:

Tratamentul trebuie stabilit de medic!

| Oana24 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Voi merge la medic!