| Calinm22 a întrebat:

Bună seara, in decembrie 2021 am fost diagnosticat cu tulburare de personalitate borderline, și eu nu mă pot trezi dimineața la 7 ca sa pot ajunge până la 8 la lucru, oare problema asta cu somnul s-ar putea sa fie de la borderline? Mai ales că am cel puțin 10 alarme care suna dimineața și tot nu mă pot trezi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

In general, TPB este o tulburare asociata cu tulburarile somnului, de cele mai multe ori, intreruperea fazelor REM sau faze REM haotice.
Acest ritm haotic al fazelor somnului este obositor, iar creierul nu reuseste sa se odihneasca.Lucrul acesta determina oboseala excesiva, somnolenta, dificultatea de a se trezi si in timp, oboseala cronica.

Incearca sa discuti asta cu medicul tau psihiatru la urmatoarea vizita.

Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu neapărat, colegul meu de cameră nu are această tulburare și are 15 alarme, pe primele 10 zice că nu e conștient că le oprește.

| SharpEagle a răspuns:

La ce ora adormi?

| MirceaCalNebun a răspuns:

Da. Eu nu am border, am alte tulburari si toate functiile mele sunt incetinite
Nu inteleg timpul si trecerea lui, nu le percep ca un om normal