| Calinm22 a întrebat:

Bună TPU, eu am fost diagnosticat cu tulburări borderline și am câteva probleme destul de dificile de care nu pot scăpa, aproape în fiecare noapte am coșmaruri sau vise normale și din vina asta nu mă pot trezi dimineața sa merg la lucru la timp, când am visele alea sunt puțin treaz, dar nu mă pot trezi din visele alea, e ca și cum nu ar vrea subconștientul meu sa se încheie coșmarurile alea și acum recent am avut in doua zile la rand un vis in care mă omora o fată cu cuțitul și nu o cunoșteam (sunt bărbat)daca mă poate ajuta cineva cu un sfat, credeti-ma că am ajuns la capătul puterii, daca aș avea posibilitatea să-mi opresc mintea as face-o

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bronson1 a răspuns:

Iti spun ce m-a ajutat pe mine:

1. Somnifere naturale tip Relaxirem Noapte. Iti ofera un somn LINISTIT si odihnitor (am incercat si eu o gramada de porcarii, asta parea sa functioneze). Iei 2 pastile cu 1 ora inainte de culcare. Poti incerca sa mananci cu 1 ora inainte de culcare ca sa te ia oboseala si mai tare din cauza glicemiei, sau sa incerci sa dormi pe stomacul gol. Vezi care iti prieste mai bine!

2. Cand Relaxiremul nu avea efect, luam 2 shoturi de tuica pe stomacul gol, seara inainte de culcare. Se recomanda tuica/palinca de pruna naturala de 55+ grade.

Poti sa le si combini pe cele 2, nu are nimic ca e somnifer natural. Incearc-o pe fiecare, vezi ce merge.
Tuica de prune are efecte vindecatoare asupra intregului corp, au fost facute niste studii de catre americani. De asemenea, e destul alcool incat sa te adoarma, dar sa nu iti provoaca mahmureala a doua zi.

Daca cele 2 variante de mai sus nu functioneaza:

Incearca de asemenea sa faci sport zilnic. Orice miscare ce te-ajuta sa iti obosesti si corpul. Sau poate corpul iti e obosit si mintea nu? In acest caz mediteaza inainte de culcare. Incearca sa te gandesti la nimic, sa asculti linistea, sa iti elimini fiecare gand. Cauta muzica gen: https://www.youtube.com/watch?v=eWLVBP3VrO4
Pune-o la un volum care nu te deranjeaza si incearca sa adormi ascultand-o. Creierul tau va asculta muzica in continuare si nu va face trecerea pe vise atat de vivide. Sunt niste sound wave-uri care iti pot vindeca mintea. Nu stii ce traume ai, probabil ceva adanc in subconstient de care... eh, nu esti constient... ce trebuie vindecat prin relaxare si acceptare a sinelui. Suna a abureala dar daca vei citi putin despre subiect, si o sa incerci diferite metode, iti dai seama ca e ceva pe bune acolo si te va ajuta enorm in viata.

Incearca toate astea, si daca nu functioneaza, mai cunosc niste persoane care au trecut prin asa ceva. In acel caz o sa ma interesez si o sa-ti spun ce a functionat pentru ei.

Chiar incerc sa te ajut ca am trecut si eu prin asta si stiu cum e.

| Calinm22 explică (pentru Bronson1):

Mersi pentru sfaturi, am mai citit pe net că ar putea sa fie și de la hipoglicemie, nu sunt sigur că am hipoglicemie dar bănuiesc că aș avea din cauza că sunt momente ale luni in care ma ia o amețeală intensă și îmi controlez greu membrele, daca vrei mai vorbim pe pagina mea de Facebook https://m.facebook.com/moldovan.calin.397

2 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Nu sunt de acord cu somniferele sau alt tip de drog care sa te mentina linistit.

Fie vei face meditatii singur pentru a calatorii in subconstient si a-ti vedea cauzele care iti creaza aceasta problema, fie cauti un terapeut cu certificat de hipnoterapeut pentru a te ajuta sa te hipnotizeze si sa calatoresti in subconstientul tau.

De asemenea, analizeaza-ti gandurile, subiectele de discutie, filmele (daca te uiti la filme)... Toate acestea pot influenta visele si starea ta de bine.

Poti cauta si online un terapeut care prin videocall sa te hipnotizeze si sa parcurgeti pasii necesari si potriviti spre constientizarea motivelor care iti creaza aceste probleme.

Meditatii si hipnoterapii gratuite exista pe Youtube. Doar cauta si practica zilnic.
https://www.youtube.com/results?search_query=meditatie+de+constientizare+