| anonim_4396 a întrebat:

In seara asta dupa 6 ani de luat anticontraceptive am observat la ora 22:00 ca in loc sa mai am 3 pastile pana la terminarea blisterului ( 21 pastile) mai aveam 4. Cand am uitat sa o iau habar nu am, am avut o perioada grea si chiar nu stiu cum si cand s-a intamplat sa o uit asa ca le-am luat pe amandoua odata. Vreau sa stiu la ce riscuri sunt expusa si ce am de facut in continuare? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate vrei să te referi la "anticoncepţionale", NU "anticontraceptive" :)

" CONTRACEPTÍV, -Ă, contraceptivi, -e, adj., s. n. (Metodă sau produs) care împiedică fecundația; anticoncepțional. – Din fr. contraceptif.
Sursa: DEX '09 (2009)" - vezi linkul :
http://dexonline.ro/definitie/contraceptiv/paradigma

Anti-contraceptive este NEGAŢIA pentru contraceptive.

În altă ordine de idei, având în vedere că ai constatat doar acum că ai uitat ( fără să şti când ) administrarea unei tablete, înseamnă că întârzierea este de cel puţin 24 de ore - deci, PESTE cele 12 ore menţionate de Prospect!
În acel caz, există RISC de sarcină :(

Faptul că ai luat simultan 2 tablete NU te prea ajută, mai ales dacă tableta nu a fost uitată în ziua precedentă!
Oricum, sunt necesare măsuri contraceptive suplimentare ( prezervativ, ovule sau creme spermicide, etc. ) pentru minim 7 zile.
Vezi mai multe detalii în Prospectul AC...

Evident, pe lângă riscul de sarcină, mai sunt posibile dereglări hormonale/menstruale, spotting, etc.

Toate cele bune.

1 răspuns:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
NU trebuia să iei două, nu ai citit și tu din pură curiozitate prospectul?
Până la următoarea menstră folosește și prezervativul.
Nu există terminologia: anticontra!
Anticoncepție sau contracepție!
Pa, pa.